ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی - جزئيات جديد از مونتاژ گنبد

رييس ستاد بازسازي عتبات از آغاز مرحله مونتاژ گنبد جديد حرم امام حسين (ع) در كرمان خبر داد و گفت: فعاليت ترميم گنبد حرم حضرت زينب (س) آغاز شده و قرار است صحن‌هاي اين حرم نيز مسقف شود.

به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی، پروژه ترفيع گنبد مطهر امام حسين عليه السلام و بهسازي ستون‌هاي مجاور ضريح مقدس را آغاز گردید. پيشرفت اين پروژه در فاز اول شامل بهسازي ستون‌هاي موجود و همچنين افزايش مساحت حول ضريح مقدس سيدالشهدا عليه السلام خواهد بود. طرح ترفيع گنبد امام حسين (ع) در كرمان در حال انجام است و قرار است اين گنبد روي گنبد فعلي امام حسين (ع) بنا شود و احتمالا در سال آينده اين پروژه به اتمام برسد.

 مهندس محمد حسن كاظم، رييس بخش فني حرم امام حسين(ع) در اين باره اظهار داشت: اين طرح با هدف توسعه فضاي تردد زايران و همچنين كاهش ازدحام مخصوصا در ايام زيارتهاي ميليوني انجام مي‌شود.
وي افزود: پيشرفت اين پروژه در فاز اول شامل بهسازي ستون‌هاي موجود و همچنين افزايش مساحت حول ضريح مقدس سيدالشهدا عليه السلام خواهد بود.
مهندس محمد حسن كاظم، همچنين در اين باره تصريح كرد: بيش از يك ماه از آغاز طرح ترفيع گنبد مطهر مي‌گذرد و اين پروژه از بهسازي ستون‌هاي مجاور مرقد حبيب بن مظاهر (عليه السلام) آغاز شده است.
وي گفت: با توجه به اينكه ساخت و سازهاي اطراف حرم باعث شده گنبد مطهر از فواصل دور قابل رويت نباشد، لذا تصميم برآن شد فاز دوم اين پروژه شامل ترفيع گنبد طلايي به ارتفاع ۶ متر بالاتر نيز در مرحله دوم صورت گيرد.
اين مدير فني در حرم امام حسين اظهار داشت:‌با توجه به توافقات انجام شده با جمهوري اسلامي ايران، اميد است اين پروژه در مدت زمان تعيين شده و با نظارت بخش پروژه‌هاي مهندسي آستان قدس حسيني پايان يابد.
اين گزارش حاكي است، طرح ترفيع گنبد امام حسين (ع) در كرمان در حال انجام است و قرار است اين گنبد روي گنبد فعلي امام حسين (ع) بنا شود و احتمالا در سال آينده اين پروژه به اتمام برسد.
حسن پلارك،رييس ستاد بازسازي عتبات عاليات نيز در اين زمينه گفته بود: مهندسان و كارشناسان ستاد بازسازي استان كرمان عهده دار اجراي اين كار بزرگ شده اند.
وي با يادآوري اين كه حرم حضرت سيدالشهدا (ع) از ابتدا تا كنون ۸ بار تخريب و به دست محبان اهل بيت (ع) ساخته و بازسازي شده است، ادامه داد: وقايع نگري، ثبت طرح‌ها و برنامه‌ها، اشخاص و عوامل بازسازي در اين مورد بسيار مهم است و بايد براي آيندگان ثبت و ضبط شود تا بهره برداري علمي و فني از آن صورت پذيرد.
رييس ستاد بازسازي عتبات عاليات با اشاره به اين كه اين كار تاريخي پس از ۷۰۰ سال به دست ايراني‌ها انجام مي‌شود، اضافه كرد: در اين پروژه چهار ستون عريض اطراف ضريح مطهر تبديل به هشت ستون با ابعاد كوچكتر شده و در بالاي آن، گنبد جديد حرم حضرت، نصب خواهد شد.
وي مطالعات انجام شده براي اين طرح را بسيار گسترده معرفي و تصريح كرد: دقت فني و مهندسي، و هم چنين دقت در اجرا ضروري است و لازم است اين طرح در موعد مقرر به پايان برسد.

منبع : خبرگزاری حج