ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی - بارگیری و انتقال درب های حرم امامین عسکریین(ع) به سامراء

درهای حرم امامین عسکریین(ع) برای نصب در آن حرم شریف از اهواز به مقصد سامرا بارگیری شد . از این 6 در، پنج در با کمکهای مردم خوزستان و یک در دیگر با مشارکت مردم استان مازندران در خوزستان طراحی و ساخته شد

به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیاتخ خراسان رضوی، این درهای مطهر به سمت شهر مرزی مهران در استان ایلام منقل شده و از آنجا با انجام تشریفات قانونی به شهر سامرا ارسال خواهد شد.
درهای حرم امامین عسکریین(ع) 29شهریور امسال در آیینی با حضور نمایندگان مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری، استاندار و جمعی از مسئولان سیاسی، فرماندهان نظامی و انتظامی خوزستان در حسینیه عاشقان ثارالله اهواز رونمایی شد.
مراحل ساخت شش در حرم مطهر امامین عسکریین (ع) که مجموعه‌ای کم نظیر در زمینه هنر ایرانی و اسلامی محسوب می‌شود با مشارکت 50 هنرمند و استادکار خوزستانی و اصفهانی در رشته‌های مختلف، به پایان رسید.

برای ساخت این درها 8 میلیارد و 500 میلیون ریال به صورت نقدی ویک کیلو و 50 گرم طلا توسط خیران اهدا شده است.

هزینه ساخت 5 باب از این درها را مردم استان خوزستان و در دیگر را یک هموطن متبرع مازندرانی متقبل شده بود.این پروژه از اواخر سال۹۲ در کارگاه‌های مربوطه در شهرهای اهواز، آبادان، امیدیه و اندیمشک استان خوزستان آغاز و عملیات ساخت سازه چوبی و قلمزنی روی ورق‌های مس و نقره این درها در ابتدای سال۹۳ به پایان رسید.از نیمه دوم سال گذشته نیز کار میناکاری و خطاطی روی ۱۴۰قطعه مینای حاشیه درها توسط اساتید مجرب استان خوزستان آغاز شد.

پس از طی این مراحل در استان خوزستان، درها برای انجام میناکاری، زرگری، نقره کاری و طلاکاری به کارگاه آفرینش‌های هنری ستاد بازسازی عتبات عالیات در اصفهان منتقل شد.

هنرهای ایرانی و اسلامی به‌کار رفته در ساخت در حرم امامین عسکریین(ع) شامل نجاری و درودگری به‌دست استاد فرازمند، قلمزنی روی ورق‌های نقره و مس توسط استادکاران اعزامی از اصفهان، میناکاری با زمینه لاجوردی، خطاطی، زرگری، نقره کاری و طلاکاری است. مضامینی از زیارت جامعه کبیره، دعای اعتصام 12 امام خواجه نصیر طوسی و تسبیحات حضرت زهرا(س) توسط محمدسعید کاشفی استاد برجسته خط ثلث استان خوزستان به صورت تبرعی و افتخاری روی درها حک شده است.