لوح تعزیه «روز عاشورا و شهادت حضرت رقیه (س)» بندرگاه بوشهر با حضور رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان بوشهر در در جوار ضریح خیمه گاه حضرت ابوالفضل العباس(ع)رونمایی شد.


 به گزارش خبرگزاری عتبات، علی محمودی مسئول هیات تعزیه بندرگاه صبح چهارشنبه در این آئین اظهار داشت: این مجموعه تصویری تعزیه بندرگاه شهر بوشهر به منظور استفاده علاقمندان به فرهنگ و سیره غنی اهل بیت (ع) و ولایتمداری در آستانه سی و پنجمین بهار انقلاب اسلامی در این استان منتشر شده است.
وی اضافه کرد: لوح تصویری تعزیه بندرگاه در دو بخش شامل تعزیه «روز عاشورا و شهادت حضرت رقیه (س)» با مجوز ارشاد تولید و تدوین شده و قابلیت استفاده و نمایش بر روی تمامی سیستم های سخت افزاری را دارد.
مسئول هیات تعزیه بندرگاه عنوان کرد: هیات تعزیه بندرگاه از سال 1380 در مسجد الزهرا (س) روستای بندرگاه کار خود را آغاز کرد و در سال 1382 با دریافت مجوز رسما کار خود را به صحنه بردیم.
وی ادامه داد: این گروه تعزیه 150 نفری متشکل از 40 بازیگر در بخش خواهران و 110 بازیگر در بخش برادران می باشد که در تعزیه های روز تاسوعا، روز عاشورا، طفلان مسلم، رقیه سه ساله امام حسین (ع) به عنوان یک خادم افتخاری نقش آفرینی و بازیگری می کنند.
تعزيه تنها هنر ديني و نمايشي جهان اسلام است
محمودی با بیان اینکه حضورجوانان ونوجوانان در گروه‌هاي تعزيه بيانگر علاقه اين نسل به تنها هنر ديني ونمايشي‌ مذهبي جهان اسلام است، اضافه کرد: ما در کنار گروه تعزیه بزرگسالان، به ساماندهی و تشکیل گروه تعزیه 80 نفری نوجوانان بندرگاهی اقدام کردیم، که گروه تعزیه نوجوانان عهده دار اجرای تعزیه روز تاسوعا در این روستا هستند.
استقبال15 هزار نفری از تعزیه روستای بندرگاه
این فعال فرهنگی در ادامه افزود: از اجرای تعزیه روستای بندرگاه شهرستان بوشهر در جوار نیروگاه اتمی این شهر در این چند ساله با استقبال خوب مردم مواجه بوده و در هر مناسبت جمعیت 12 الی 15 هزار نفریبرای تماشا و استفاده از برنامه تعزیه ای این روستا حضور دارند و هرساله از شبکه یک و مستندسازان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و خانه عکاسان ایران و خبرگزاری مهر، ایکنا، جام جم، فارس و ایرنا از تهران برای پوشش و ضبط برنامه های تعزیه روستای بندرگاه به بوشهر می آیند، که در این بین متاسفانه جای صدا و سیمای مرکز بوشهر همیشه خالی است.
وی از برپایی نمایشگاه و اجرای تعزیه حضرت زهرا (س) در روستای بندرگاه شهر بوشهر خبرداد و بیان داشت: برپایی نمایشگاهحضرت زهرا (س) در این روستا هزینه ای بالغ بر 33 تا 40 میلیون تومان در بر دارد که در این راستا باید متولیان فرهنگی و خیرین به کمک این هیئت بیایند و در برپایی نمایشگاه این مجموعه خادمین افتخاری و جهادی را یاری رسانند.
وي گفت: بعد از دستور و ابلاغ مسئولان سازمان انرژی اتمی ایران به منظور خروج ساکنین روستاهای هلیله و بندرگاه از حریم نیروگاه اتمی بوشهر، اهالی متدین این دو روستا و علاقمندان و هنرمندان در ماه محرم و صفر و دیگر مناسبت ها مذهبی از داشتن میدان تعزیه و این هنر کهن آئینی محروم می شوند و بعد از اجرایی شدن ابلاغیه سازمان هسته ای ایران توسط مسئولان استانی، درشهر بوشهر تكيه يا مكاني كه بشود در آن تعزيه اجرا كرد نداريم و مجبوريم براي اجراي تعزيه به مکانهای مختلفی برويم كه در اين‌صورت ببيننده نمي‌تواند حس معنوي خوبي داشته باشد.
برای تعزيه‌خواني مكان مناسبي درشهرها وجود ندارد
اين استاد تعزيه خاطرنشان كرد: درشهرهاي ديگر كه تعزيه ‌خوان ندارند مكان مناسبي براي تعزيه‌خواني دارند، ولي در شهر بوشهر كه درعرصه تعزيه جايگاه ويژه‌اي دارد مكاني براي اجرا وجود ندارد و در استان تعزيه محلات شکری،ریشهر، امامزاده، بندرگاه بوشهر، درودگاه، آبپخش، شبانکاره، زیارت دشتستان، جم و اهرم تاریخچه قدیمی دارند و همیشه با حضور علاقمندان ماندگار هستند.
اين تعزيه شناس در ادامه افزود: هیات تعزیه بندرگاه هر ساله فیلم منتخب تعزیه این روستا را تکثیر و منتشر می کند و امسال مجموعه تصویری تعزیه «روز عاشورا و شهادت حضرت رقیه (س)» بندرگاه به همت هیئت مذهبی المهدی (عج) به منظور ماندگار ماندن هنر کهن تعزیه در جامعه در قالب دو لوح و با 2 هزار تیراژ به قیمت پنج هزار تومان تدوین و منتشر کردیم که در فروشگاه های محصولات فرهنگی بوشهر قابل عرضه می باشد.
کارگاه‌هاي آموزشي تعزیه در بوشهر تشکيل شود
وی از مسئولان حوزه هنری و ادارات ارشاد خواستار شد: باید در مناسبت‌هاي مختلف کارگاه‌هاي آموزشي در رشته‌هاي موافق‌خواني، موسيقي تعزيه، مخالف‌خواني ومعين‌البکا برای آموزش نسل جوان علاقمند درتمامی نقاط استان بوشهرتشکيل شود و نبايد به داشته‌هاي موجود تکيه کرد، چرا که نسل امروز نيازمند انجام کار پژوهشي درعرصه تعزيه است.

وی در پایان یادآور شد، علاقمندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به نشانی اینترنتی و یا برای تهیه این مجموعه تصویری تعزیه بندرگاه به کانون فرهنگی و تبلیغی جماران واقع در میدان امام خمینی (ره) جنب سازمان تبلیغات اسلامی با شماره تلفن 5552406-0771مراجعه کنند و یا به موسسه قرآن و عترت نورالثقلین بوشهر به شماره  09171754394 واقع در میدان انقلاب تماس بگیرند.