ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی - ترفیع گنبد حرم امام حسین(ع) در سال جدید

در حاشیه نشست منطقه ای مسئولین ستادهای بازسازی عتبات عالیات کشور در مشهد مقدس

 


به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی، علی مهاجری، رئیس ستاد بازسازی حرم امام حسین(ع) در سومین گردهمایی منطقه‌‌‌ای مسئولان ستادهای بازسازی عتبات عالیات که صبح امروز ،۲۵ فروردین‌ماه در ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی برگزار شد، از اقدامات انجام شده و نیز برنامه‌های بازسازی سال ۹۵ در عتبات عالیات خبر داد.
مهاجری با بیان اینکه بحث بازسازی حرمین شریفین بعد از سقوط صدام مطرح شده است، ابراز کرد: بحث بازسازی که شامل سنگ‌کاری و کف‌سازی می‌شود، بدون این تشریفاتی که در حال حاضر مشاهده می‌کنیم، بعد از سقوط صدام انجام شده است.
وی ادامه داد: بعد از بررسی مجموعه عتبات عالیات نهایتا متوجه مسئله‌ گنبد حرم امام حسین(ع) شدیم، مسئله‌ای که سال‌های بسیاری مورد توجه و بحث قرار گرفته است.
رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات کرمان با بیان اینکه طرح ترفیع گنبد امام حسین(ع) در دستور کار  قرار دارد، گفت: بر اساس این طرح، ارتفاع گنبد امام حسین(ع)، هشت متر افزایش پیدا خواهد کرد تا این گنبد از خیابان‌های اطراف قابل مشاهده باشد.
وی با بیان اینکه علاوه بر ترفیع گنبد، چهار ستون نیز برای حرم مطهر ساخته خواهد شد، ابراز کرد: این اقدام اصلی‌ترین برنامه ستاد بازسازی حرم امام حسین(ع) به شمار می‌رود.
رئیس ستاد بازسازی حرم امام حسین(ع) افزود: مجموعه فضای قدیمی حرم و رواق‌ها به شدت دچار  آسیب شده‌اند و نیاز به تحکیم و بازسازی دارند که این روند در سال گذشته آغاز شده و در سال جدید نیز در دستور کار ستاد عتبات قرار دارد.
وی از مقاوم سازی طاقها و پشت‌بام بغل گنبد امام حسین(ع) خبر داد و تصریح کرد: تیم مشاوره‌ای ما برای بازسازی، تیم بسیار ورزیده‌ای است که مشاورانی از دانشگاه بغداد و از کشورهای فرانسه و کویت هستند؛ این تیم شامل ۱۰ مشاور می‌شود که خوشبختانه توانستند موافقت تولیت حرم امام حسین(ع) را در خصوص بازسازی حرم حسینی کسب کنند.
مهاجری در نهایت به عنایات حضرت اباعبدالله در روند بازسازی حرم اشاره کرد و گفت: در مجموع تمام اقدامات در سایه عنایت حضرت اباعبدالله انجام گرفته است.