ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی - سومین فرش صحن حضرت زهرا(س) از دار قالیبافی جدا شد

قالیبافان هنرمند کرمانی نقش عشق و ارادت ایرانیان را بر تاروپود فرش‌های صحن و شبستان حضرت زهراء سلام الله علیها می‌بافند


به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات، طی آئینی که با حضور مسئول کمیته فرش ستادبازسازی عتبات عالیات در کارگاه قالیبافی عتبات کرمان برگزار شد، فرش بافته شده برای صحن حضرت زهراءسلام الله علیها در این کارگاه از دار قالیبافی جدا شد.پیش از این نیز دو فرش توسط بافندگان رفسنجان به طور کامل بافته شده بود.

براساس این گزارش، پروژه بافت قالی‌های طرح توسعه حرم مطهر علوی که مزین بنام صحن حضرت زهراء سلام الله علیها می‌باشد، افتخاری است که نصیب مردم استان کرمان شده و به همین منظور چندین کارگاه بافت قالی در شهرستان‌های کرمان، راور و رفسنجان راه اندازی و بافندگان مشغول به کار هستند.

از زمان آغاز به کار بافندگان تاکنون سه فرش به طور کامل بافته شده که دو فرش توسط بافندگان رفسنجان و یک فرش هم در کارگاه شهر کرمان به اتمام رسید.

 این فرش، حاصل بیش از 6 ماه کار 4 بانوی هنرمند قالیباف بنام‌های فاطمه عباس زاده، فرشته و زینت زارع و افسانه ضیائی است که  به گفته خود از 7 صبح تا 18 عصر مشغول به کار بودند و بافت قالی را با نام خدا و سوره هایی از قرآن انجام می دادند.

 این فرش پس از اتمام، باحضور غلامحسین ابراهیم پور دخانی، مسئول کمیته فرش ستادبازسازی عتبات عالیات، رضا الله داد، کارشناس فرش و از مدرسین دانشگاه کشور و جمعی از دست اندرکاران در ستاد استان از دار قالی جدا و به عنوان نخستین قالی بافته شده در شهرستان کرمان برای انجام مراحل بعدی به ستادبازسازی استان منتقل می‌شود.

هر یک از این فرش ها در ابعاد 4 متر و 26 در 3 متر و 24  بافته شود و در مجموع 3 هزار و 571 تخته قالی برای صحن حضرت زهراءسلام الله علیها لازم است.اکنون 113 دار قالی در استان{کرمان و رفسنجان، جدای از راور} فعال است.