ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی - مأذنه گلدسته‌های حرم طفلان مسلم (ع) به عراق ارسال می‌شود

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان قزوین از اتمام پروژه ساخت ماذنه گلدسته‌های حرم مطهر طفلان مسلم ابن عقیل(ع) با همت خیرین، ناذران، صنعتگران و هنرمندان این استان خبر داد

 


به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی، سهرابعلی احمدی گفت: این مأذنهها قرار است به شهر مسیب عراق منتقل شده و بر روی گلدستههای بارگاه آن حضرات نصب شود.

احمدی اظهار کرد: براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته قرار است با عبور مأذنه‌ گلدسته‌های حرم مطهر طفلان مسلم(ع) از شهرهای آبیک، تاکستان، بویین‌زهرا، شریف‌آباد، خاکعلی، زیاران و قزوین، برنامه‌های فرهنگی و مذهبی مختلفی برگزار شود.

براساس این گزارش، ابوالفضل حیدری، طراح و سازنده مأذنه گلدستههای طفلان مسلم نیز درباره این پروژه گفت: پروژه ساخت مأذنه گلدستههای طفلان مسلم با حمایت ستاد بازسازی عتبات عالیات استان قزوین آغاز و پس از هشت ماه آماده نصب است.

وی با اشاره به اینکه در ساخت این مأذنهها از روش جدیدی استفاده شده است، اظهار کرد: خشت‌های این گلدسته از 9 طبقه تشکیل شده که سازه آن با آلومینیوم آلیاژی ساخته شده است طوری که قطعات روی یکدیگر پیچ شده‌اند. قبلاً برای بازسازی سازههای قدیمی مجبور بودند کل بنا را کنده‌کاری کنند، اما در این روش دیگر نیازی به کنده‌کاری نیست بلکه پیچها را باز، سازهها را آبکاری و آسیب‌دیدگی را برطرف می‌کنند و سرجای اولیه‌اش قرار می‌دهند.

براساس این گزارش، پیش‌بینی می‌شود عملیات نصب این مأذنه‌ها تا ایام شهادت حضرت مسلم بن عقیل(ع) در شهر مسبر عراق به اتمام برسد.