ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی - بازدید سردار سلیمانی از کارگاه ترفیع گنبد سیدالشهدا (ع)؛

سردار سلیمانی: پروژه ترفیع گنبد امام حسین (علیه السلام) پروژه عظیمی است و از دست‌اندرکاران آن تشکر میکنم


به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی، سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ظهر روز چهارشنبه 18 اسسفندماه، از کارگاه ساخت گنبد جدید حرم امام حسین (علیه السلام) در کرمان بازدید کرد. در این مراسم، علی مهاجری رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان کرمان و مجری دو پروژه ترفیع گنبد و مقاوم و لاغرسازی ستون‌های حرم مطهر سیدالشهدا (علیه السلام)، ضمن بیان توضیحاتی پیرامون چگونگی روند کار، اظهار کرد: ابتدا قرار بود فقط گنبد حرم مطهر سیدالشهدا به طول ۷ الی ۸ متر ترفیع پیدا کند و ساخته شود لکن تولیت حرم مطهر پیشنهاد دادند که ستون‌ها اطراف مضجع نیز لاغر شوند.

وی افزود: مطالعات اولیه انجام شد و به این جمع‌بندی رسیدیم که امکان لاغر و مستحکم کردن ستون‌ها وجود دارد.

 

مهاجری با اشاره به اینکه ساختمان حرم مطهر مربوط به هزار سال پیش بوده که در دوره‌های صفویه و قاجار توسعه یافته است، ابراز کرد: به لحاظ دستکاری‌هایی که انجام شده بود، ستون‌ها به ضریح مطهر نزدیک شده بودند. در این راستا، تیمی از مجرب‌ترین مهندسین فنی و مشاوره بدون کمترین خطا روی پروژه کار مطالعاتی و محاسباتی انجام دادند.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان کرمان با بیان اینکه تا به حال ۵۰ درصد از مجموعه‌ی حرم مطهر اعم از ستون‌ها، دیوار و پشت بام کاملا با آرماتور، میلگرد و بتن خودمتراکم مسلح شده است، افزود: مقاومت بتن بسیار بالاست و ان شاءالله تا ۴۰۰ سال آینده می‌تواند مقاومت داشته باشد.

در ادامه سردار حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بازدید از کارگاه‎‌ها و مراحل مختلف کار ضمن اظهار رضایت از روند انجام کار در این مجموعه، با اشاره به عظمت پروژه، از دست اندرکاران تقدیر و تشکر کرد.

انتهای پیام/