ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی - بازسازي حرم‌ مطهر كاظمين

رئيس ستاد بازسازي عتبات عاليات استان كرمان گفت: كار بازسازي و مقاوم سازي حرم‌هاي مطهر كاظمين از امروز پنجشنبه آغاز مي‌شود.


به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی ، علي مهاجري در نشست خبري با اشاره اينكه توفيق خدمت در ستاد بازسازي عتبات عاليات از اواخر سال 88 نصيب من شد اظهارداشت: بررسي‌هاي زيادي براي اجراي يك پروژه بزرگ توسط مردم كرمان در كشور عراق انجام شد.

وي تصريح كرد: در بررسي‌ها و بازديدهاي انجام شده متوجه شديم كه گنبد اباعبدالله به دليل قدمت و هم به‌ دليل حمله 1991 صدام به حرم، آسيب ديده بود و نياز به مرمت داشت.

رئيس ستاد بازسازي عتبات عاليات استان كرمان با اشاره به اينكه در ادامه كار تصميم گرفتيم كه در كنار پروژه ترفيع گنبد حرم مطهر اباعبدالله، ستون‌هاي چهارگوشه ضريح را كه فضاي زيادي را به خود اختصاص داده بود و زيارت را دچار مشكل مي كرد، لاغر كنند گفت: حفظ و بازسازي حرم با تمام سابقه تاريخي و فضاي معنوي كار دشواري بود.

وي با بيان اينكه كار مطالعه براي رسيدن به طرح جامع در ترفيع گنبد دو سال طول كشيد و ارائه طرح از سوي چند گروه مطرح شد خاطر نشان كرد: بالاخره با تاييد و حضور گروهي از مشاوران كه تيم برجسته اي از اساتيد هستند، كار طراحي، مشاوره و اجراي پروژه از سال 93 آغاز شد.

مهاجري با بيان اينكه كار ستون اول و دوم به اتمام رسيده، گفت: ستون سوم نيز 45 درصد پيشرفت داشته و اميدواريم تا ايام اربعين كار اين ستون نيز به اتمام برسد.

وي با بيان اينكه منابع مالي پروژه و تمام عوامل اجرايي از استان كرمان هستند و كار يكسره و با سرعت خوبي پيش مي‌رود تصريح كرد: ساخت گنبد حرم مطهر امام حسين(ع) با امكانات و ابزار جديد صورت مي گيرد كه قابليت جابه جايي دارد، سازه گنبد فولادي است و از96 قطعه ساخته شده است.

رئيس ستاد بازسازي عتبات‌عاليات استان كرمان گفت: پيش‌بيني مي‌شود تا يك سال آينده كار سازه‌اي، بتن و خشت‌ها تمام و نصب شود.

وي با اشاره به اينكه بعد از اتمام كار ستون آخر، گنبد به كربلاي معلي منتقل و نصب خواهد شد تصريح كرد: تلاش مي‌كنيم تا زودتر از دو سال آينده اين پروژه به اتمام برسد.

مهاجري با بيان اينكه عمده بارمالي پروژه در طلاكاري است كه بستگي به قيمت روز دارد گفت: برآورد اعتبار براي كل مجموعه لاغرسازي ستون‌هاي حرم و گنبد حدود 25 ميليارد تومان است.

وي با بيان اينكه گروهي براساس ضرورت و تخصصشان به صورت ثابت در پروژه كار مي‌كنند تصريح كرد: بيش از يك هزار نفر طي دو سال گذشته به صورت داوطلب براي كار در كربلا حضور يافته اند.

مجري پروژه مقاوم سازي حرم امام حسين(ع) با اشاره به موفقيتي كه ستاد كرمان در اجراي كار در كربلا داشت، گفت: كار بازسازي و مقاوم سازي حرم‌هاي مطهر كاظمين و سامرا نيز به ستاد استان كرمان واگذار شد.

وي با بيان اينكه يكي از مناره‌هاي حرم كاظمين قدري به سمت كنبد خم شده است بيان كرد: از همين پنجشنبه كار مقاوم‌سازي مناره حرم كاظمين آغاز خواهد شد.

مهاجري با بيان اينكه كار مقاوم‌سازي و مرمت حرمين سامرا از هفته آينده آغاز خواهد شد گفت: دو تيم مستقل از استان كرمان كار اين دو پروژه را بر عهده مي‌گيرند.

وي با تاكيد بر اينكه با آغاز كار در سامرا و كاظمين، نياز ما به نيرو و امكانات حداقل سه برابر مي شود گفت: در اين دو سال با اجراي پروژه‌هاي عتبات‌عاليات، اشتغال خوبي ايجاد شده است.

رئيس ستاد بازسازي عتبات‌عاليات استان كرمان با اشاره به اينكه هيچ مشكل مالي نداريم گفت: اين پروژه يك تاريخ را مي‌سازد و افتخاري براي كرماني‌هاست و اميدواريم تلاش‌هاي امروز ما تا حداقل 500 سال ماندگار بماند.

وي با بيان اينكه تمامي هزينه‌ها تا امروز كمك‌هاي مردمي بوده است گفت: تا كنون يك ريال از دولت كمك نگرفته‌ايم.

مهاجري با اشاره به همايش جهاني پياده‌روري اربعين گفت: آنچه كه در اربعين اتفاق مي افتد نمادي از اقتدار شيعيان جهان است.