ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی - مشارکت 70استادکار سنگ‌تراش در ساخت سنگ‌های نمای حرم علوی

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات شهرستان محلات با اشاره به تامین سنگ نمای بیش از 600ستون طرح توسعه حرم مطهر علوی در این شهرستان گفت: 70هنرمند و استادکار سنگ تراش، تکنسین و کارگر ماهر در ساخت این سنگ‌های نمای صحن حضرت زهرا(س) مشارکت دارند


به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی، محمد نجفی افزود: 508 ستون سنگی و بخش های جانبی آن در سال گذشته در کارگاه های این شهرستان ساخته و برای استفاده در صحن حضرت زهرا (س) به نجف اشراف ارسال شد.

وی گفت: شهرستان محلات ساخت 604 پایه ستون سنگی را برای اجرای پروژه صحن حضرت زهرا (س) متعهد شده است که طی یک ماه آینده به تمامی این تعهد عمل خواهد کرد.

وی ادامه داد: برای ساخت این ستون های سنگی بیش از  دوهزار تن سنگ مرمر مصرف شده که در کنار ساخت ستون ها سایر نیازمندی های صحن بصورت سنگ پلاک بالغ بر سه هزار متر مربع و دهها تن  سنگ بصورت شمش مرمر بوده است.

وی گفت: برای نخستین بار در خاورمیانه، تجهیزات پیشرفته و تخصصی برش ستون سنگی در اشکال متنوع در کارگاه های مجتمع سنگبری این شهرستان مستقر شد.

نجفی، در خصوص امکانات تخصصی جدید برای تامین ستون های سنگی صحن حضرت زهرا (س) در محلات، گفت: تعهد ساخت ستون های سنگی برای صحن حضرت فاطمه زهرا (س) در نجف اشراف در این شهرستان با تجهیزات جدید به بهترین شکل در حال انجام است.

نجفی بیان کرد: یکی از صنعتگران نیکوکار این شهرستان همه مراحل تهیه سنگ، فرآوری و نصب ستون در محوطه صحن حضرت زهرا (س) در نجف اشرف را بر عهده گرفته است.

وی گفت: تعدادی  از 604 ستون مذکور از سنگ مرمر مرغوب و سفید است وبقیه از مرمر سبز می باشد.

نجفی افزود: مردم محلات در سال گذشته بیش از 2 میلیارد و 81 میلیون ریال کمک نقدی و کالایی برای بازسازی عتبات عالیات داشتند که این میزان 10 درصد بیش از تعهد شهرستان است.

وی ادامه داد: 921 میلیون ریال از این کمک ها به صورت غیر نقدی و شامل اهدای سنگ نما و گل و گل آرایی از صنعتگران سنگ و تولید کنندگان گل این شهرستان برای بازسازی عتبات عالیات بوده است.

مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات محلات بیان کرد: مردم نیکوکار و مذهبی محلات پارسال 125 میلیون و 400 هزار ریال طلا برای بازسازی عتبات عالیات کمک کردند.

نجفی گفت: کمک های نقدی و غیر نقدی مردم این خطه به جز تعهد این شهرستان برای ساخت ستون های سنگی است.

وی یادآورشد ،محلات نسبت به جمعیت خود بالاترین میانگین کمک به بازسازی عتبات عالیات را در بین 12 شهرستان استان دارد.

شهرستان محلات در جنوب استان مرکزی با 55 هزار نفر جمعیت قطب تولید سنگ نما، گل و گیاهان زینتی در کشور است.یاد آور میگردد ستاد معین استان مرکزی رتبه اول مشارکت های مردمی را در بین 31 استان کشور در سال 95 کسب نموده است.