ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی - استفاده ازسازه های فلزی در ساخت گنبد جدید حرم مطهرامام حسین(ع)

مجری پروژه ترفیع گنبد و تقلیل ستون‌های حرم مطهر امام حسین (ع) گفت: گنبد قدیمی برداشته نمی‌شود و گنبد جدید از سازه‌های فلزی جدید و با استفاده از مقاوم‌ترین و سبک‌ترین بتن ساخته و بر روی گنبد فعلی نصب می‌شود


به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی ، علی مهاجری با اشاره به مطالعات پروژه لاغر سازی ستون‌ها و مرتفع سازی گنبد مطهر حضرت سیدالشهدا (ع) گفت: طرح مطالعاتی پروژه لاغر سازی ستون‌ها و مرتفع سازی گنبد از سال ۹۰ آغاز و به مدت چهار سال ادامه یافت.

وی افزود: پس از مطالعات در سال ۹۴ کار لاغر سازی ستون‌ها آغاز شد؛ فاصله ستون‌ها تا ضریح حضرت سیدالشهدا (ع) یک متر و ۷۰ سانتی متر بود که در ایام شلوغی مانند اربعین برای زوار، زیارت را مشکل می‌کرد؛ لذا کار لاغر سازی آغاز و فاصله ستون‌ها تا ضریح مطهر به چهار متر و ۳۰ سانتی‌متر تغییر یافت.

مجری پروژه  ترفیع گنبد و تقلیل ستون‌های حرم مطهر امام حسین (ع) تصریح کرد: برای این کار اول ریشه ستون داخل زمین تقویت شده بعد یک دیوار آب‌بند در ستون اجرا می‌شود؛ یک فونداسیون بتن ریزی به ارتفاع ۲۰ سانتی متر اجرا و شبکه‌های آرماتوری بسته و دور تا دور ستون بتن‌ریزی می‌شود.

مهاجری خاطرنشان کرد: مقاومت بتن در هر سانتی متر مربع بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلوگرم و مقاوم در برابر انفجار است.

وی تاکید کرد: پس از ستون‌بندی، دیواره‌ها کابل کشی می‌شود که هر کدام با وزنی حدود ۲۰ تن کشیده شده و باعث می‌شود تمام وزن گنبد از روی آجرها برداشته شده و به روی دیواره بتنی بیاید.

مجری پروژه  ترفیع گنبد و تقلیل ستون‌های حرم مطهر امام حسین (ع) در ادامه همچنین گفت : هنر ما این است که بدون از بین بردن ستون‌ها آن را مقاوم‌سازی می‌کنیم؛ دیوارها به فوندانسیون وصل و هیچ باری روی دیواره قدیمی نیست؛ ستون‌ها را هم کاملا برش زده و میله‌های پلت فرم درون آن می‌گذاریم.

مهاجری افزود : پلت فرم‌ها کار یکپارچگی و توزیع بار را در سطح ستون دارد؛ گنبد آجری فعلی حرم امام حسین (ع) هم حدود ۱۲۰۰ تن وزن دارد که البته به بقیه ستون‌ها کار ندارد؛ وزن گنبد دور چوب‌ها و ملات‌ها است؛ چوب‌ها را طی سالیان گذشته موریانه‌ها خورده‌اند و ملات‌ها دیگر قدرت چسبندگی ندارند.

وی توضیح داد : زیر طاق‌ها آرماتوربندی شده و همان مصالح ساختمانی با قدرت مقاومت ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلوگرم در سانتی‌متر مربع و ضد انفجار را اجرا می‌کنیم؛ لایه بتونی زیر قوس‌ها به دلیل محدودیت فضای کاری به صورت دستی بتن ریزی می‌شود.

مجری پروژه  ترفیع گنبد و تقلیل ستون‌های حرم مطهر امام حسین (ع) خاطرنشان کرد: داخل ستون با بتن متراکم از ترکیبات سیلیس، سیمان، پودر سنگ و الیاف پر می‌شود که آن را محکم و ضد انفجار می‌کند .

مهاجری سپس به بخش آینه کاری سقف‌های حرم اشاره کرد و گفت : بخش آینه کاری را عاشقان سیدالشهدا (ع) از شهر شیراز انجام می‌دهند و این بخش هم با تلفیق آینه کاری قدیم و مدرن امروزی انجام می‌شود .

وی در مورد ساخت گنبد حرم امام حسین (ع) اظهار کرد: گنبد قدیمی برداشته نمی‌شود و در شعاع دو متر با فاصله گنبد قدیمی و هشت متر ارتفاع از نوک گنبد قبلی احداث می‌شود؛ گنبد جدید از سازه‌های فلزی جدید است که از مقاوم‌ترین و و سبک‌ترین بتن ساخته و وزن آن حدود ۲۲۰ تن است .

وی در پایان گفت: آجرهای به کار رفته در ساختمان گنبد مربوط به ۹۰۰ سال پیش است که در زمان خاندان آل بویه ساخته شده و همچنین قسمت سنگ‌فرش به بالا و نقاشی‌های دیواره مربوط به ۵۰۰ سال پیش است که بقیه موارد کم کم به آن اضافه شده است.