ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی - لزوم تقویت امکانات با توجه به افزایش شمار زائران اربعین حسینی

جانشین ستاد بازسازی عتبات عالیات پیش بینی کرد: شمار زائران شرکت کننده در آیین جهانی اربعین حسینی(ع) سال آینده در کربلای معلی به نسبت امسال افزایش یابد


به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی به نقل از ایرنا، سردار مسعود شوشتری در دیدار با استاندار ایلام اظهار کرد: افزایش شمار زائران اربعین به عنوان روالی که هر سال اتفاق افتاده تاکیدی بر لزوم آمادگی بیشتر و اجرای طرح های عمرانی و خدماتی برای سهولت تردد زائران است.

وی گفت: با توجه به اینکه مرز بین المللی مهران انتخاب اول زائران برای تردد و عزیمت به عتبات عالیات عراق به خصوص در ایام اربعین حسینی است، انجام برنامه ریزی و اجرای طرح های مناسب برای افزایش امکانات و زیرساخت های تسهیل کننده تردد زائران در استان ایلام ضرورت دوچندان دارد.

وی با یادآوری اینکه برای سهولت در تردد زائران اربعین امسال مهیا و پیگیر گشایش مرز خسروی در استان کرمانشاه به عنوان مرز کمکی مهران بودند که با توجه به شرایط حساس عراق محقق نشد، تصریح کرد: مرز مهران برای اربعین سال آینده باید بیشتر مهیا شود.

وی روند برگزاری آیین اربعین امسال را خوب توصیف کرد و گفت: با برنامه ریزی و تمهیدهای صورت گرفته، نظم برگزاری مراسم اربعین امسال هم در ایران و هم در کشور عراق بسیار بهتر از سال های قبل بود.

وی افزود: با بررسی مسائل و شناسایی مشکلات سال های ماقبل در زمینه تردد زائران اربعین، تلاش هماهنگ و همه جانبه ای برای رفع کاستی ها و تامین نیازها انجام گرفت که در نتیجه اربعین امسال بهتر و آماده تر از سال های گذشته برگزار و رضایت بیشتر زائران حاصل شد.

جانشین ستاد بازسازی عتبات عالیات همچنین اظهار کرد: با وجود شرایط حاکم بر اقتصاد، این ستاد با پشتوانه کمک‌های مردمی و نذورات خیران موفق شده پروژه‌های مختلف بازسازی و توسعه‌ای را در عتبات عالیات اجرا کند.

وی گفت: از محل این نذورات تا کنون پروژه‌های زیادی در شهرهای کربلا، نجف، کاظمین و سامرا اعم از کوتاه، میان و بلند مدت اجرا شده که در حال حاضر اکثر پروژه‌های کوتاه و میان مدت به اتمام رسیده یا در حال اتمام است.

استاندار ایلام نیز در این آیین گفت: احداث فرودگاه و باند پروازی در شهر مرزی مهران با توجه شرایط راهبردی به خصوص میزبانی و تردد زائران ضرورت دارد.

قاسم سلیمانی دشتکی اظهار کرد: تردد میلیونی زائران حسینی(ع) از استان ایلام و شهر مرزی مهران در ایام اربعین هر سال باعث شده تا این استان و به خصوص مرز مهران از موقعیت و اهمیت مواصلاتی خاصی برخوردار شود، اهمیتی که هرسال با افزایش زائران بیشتر می شود.

وی یادآوری کرد: در سال های 91 و 92 حدود 50 هزار زائر از مرز مهران به عتبات عالیات تردد داشتند که امسال با وجود فعال شدن خروجی های مرزی استان خوزستان فقط در ایام به بیش از یک میلیون نفر رسید.

به گزارش ایرنا، شهر مرزی مهران در 85 کیلومتری جنوب باختری ایلام قرار دارد و مرز بین المللی مهران در 11 کیلومتری آن از کانون های مهم تردد زائر و کالا به کشور عراق بشمار می رود.

روزانه به طور متوسط 6 هزار زائر از مرز رسمی مهران به شهرهای مقدس کربلا و نجف در کشور عراق سفر می کنند که در مناسبت های خاص همچون کنگره اربعین حسینی بسیار بیشتر می شود تا جایی که در ایام اربعین امسال با ثبت رکورد تردد روزانه 180 هزار نفر، بیش از 50 درصد زائران از این مرز به عراق عزیمت کردند.