نماینده مردم زابل در مجلس از اینکه از ظرفیت‌های بی بدیل اربعین استفاده نمی‌شود، انتقاد کرد و خواستار توجه ویژه مسئولان به ظرفیت‌های بالای راهپیمایی اربعین شد


به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی ، حبیب الله دهمرده در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت گفت: متأسفانه مسئولان به درستی ظرفیت‌های مختلف اربعین را درک نکرده‌اند و نمی‌دانند چطور می‌توان از این ظرفیت بالا در حوزه‌های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی بهره برد.

نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در راهپیمایی با شکوه اربعین می‌توان چهره واقعی اسلام راستین را به جهانیان نشان داد، افزود: ضد تبلیغ بسیاری در فضای رسانه‌ای دنیا علیه اسلام وجود دارد که در همین مراسم با شکوه می‌توان تبلیغ‌های علیه اسلام را خنثی و پیام راستین اسلام را به جهان مخابره کرد.

وی با اشاره به اینکه در راهپیمایی عظیم اربعین می‌توان داعشی را محکوم کرد که به راحتی سر می‌بُرَد، ادامه داد: در تفاوت نگاه و فرهنگ شیعه و داعش همین بس که ما شعیان برای سری که 1400 سال قبل بر سر نی رفته عزاداری می‌کنیم ولی این تفکر منحوس به راحتی سر می‌بُرَد.

دهمرده با طرح این سئوال که چه بهره‌ای از ظرفیت اربعین برده‌ایم، ظرفیت آن را بالاتر از هر بمب و آتشی که داعش و غربیها به دنبال آن هستند، دانست.

این نماینده مردم در مجلس ظرفیت اربعین را در قیاس با حج بسیار بالاتر خواند و گفت: نظام اسلامی می‌تواند با برنامه‌ریزی دقیق شرایط را طوری رقم بزند که 40 تا 50 میلیون زائر عاشق امام حسین(ع) از این ظرفیت بهره ببرند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه اگر چنین ظرفیتی در اختیار اروپاییان بود چه‌ها می‌کردند، عنوان کرد: در خود آمریکا برای اینکه جمعیتی هزار نفری را به خیابان‌ها بکشانند میلیاردها هزینه می‌کنند و باز هم به هدف خود نمی‌رسند اما چنین ظرفیتی در ایران وجود دارد و ما از آن بی بهره می‌مانیم.

دهمرده یکی از موضوعاتی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روی آن هیچ اقدامی را صورت نداده را اقدامات خدماتی برای زوار اربعین برشمرد و اظهار کرد: ما برای زائر چه خوراک فرهنگی، سیاسی یا اجتماعی درست کرده‌ایم؛ اگر چنین ظرفیتی در خارج از این مرزها برای غرب فراهم می‌شد بسیار از این موضوع بهره می‌برد.

وی تصریح کرد: چنانچه ظرفیت‌ها برای حضور اقشار مختلف مردم در اربعین فراهم شود، اقدام بسیار بزرگی رخ داده است به این شکل که اگر آمار گرفته شود چند درصد از انسان‌هایی که ناهنجاری‌های اجتماعی را  پدید می‌آورند زائر کربلا هستند قطعاً درمی‌یابیم که هیچ یک از این افراد به کربلا نرفته‌اند.

وی با یادآوری اینکه انقلاب ما انقلابی فرهنگی بود و ما باید روی پدیده‌های فرهنگی سرمایه‌گذاری کنیم، راهپیمایی عظیم اربعین را یکی از اصلی‌ترین مصادیق بارز فرهنگی دانست و اضافه کرد: لازم است در این زمینه متخصصان و کارشناسان برجسته ایران و دنیا گرد هم آیند و با برنامه‌ریزی خوراک مناسبی را برای زوار تدارک ببینند.

دهمرده اضافه کرد: اربعین می‌تواند محور اصلی وحدت جهان اسلام  و حتی عالم بشریت باشد چرا که در راهپیمایی اخیر اربعین نیز شاهد بودیم که مردم از ملل و اقوام مختلف و حتی با دین مسیحی و کلیمی در راهپیمایی اربعین حضور می‌یافتند.

وی با انتقاد از اینکه چرا با وجود برگزاری همایش‌های گسترده در کشور هیچ همایشی در خصوص هم‌اندیشی پیرامون راهپیمایی اربعین شکل نگرفته است، از اینکه از این عشق و شور مردم هیچ استفاده‌ای نمی‌شود اظهار تأسف کرد.

دهمرده تصریح کرد: ما باید خدمات‌رسانی در عراق به زوار را ارتقاء دهیم البته به هیچ وجه نباید در کار دولت عراق دخالت کرد چرا که دخالت در کار دولت عراق بعدها اثرات منفی خواهد داشت.

وی با بیان اینکه صدا و سیما به عنوان دستگاهی تأثیرگذار باید در زمینه اربعین قوی‌تر عمل کند یادآور شد: یکی از موضوعاتی که لازم است در ایام اربعین روی آن کار شود وحدت بین دو ملت ایران و عراق است. همان طور که ما از عراقی‌ها شهدای بسیاری داریم و به همین دلیل کینه‌ قدیمی از رژیم بعثی در دل مردم ایران وجود دارد عراقی‌ها نیز در جنگ 8 ساله تلفات بسیاری داشتند و امروز زمان این است که به واسطه مراسم باشکوه اربعین این کینه‌ها از بین برود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس یکی از ناهماهنگی‌های موجود در مراسم اربعین را خدمات‌رسانی نامناسب در حوزه حمل و نقل عنوان و اظهار کرد: سامانه حمل و نقلی در ایران و عراق به طور منظم و یکپارچه وجود ندارد به همین دلیل زوار دچار سردرگمی در ایران و عراق می‌شوند.

وی با تأکید بر راه‌اندازی هر چه سریعتر خط آهن تهران – کربلا افزود: وزارت راه و شهرسازی باید با بکارگیری ظرفیت‌های موجود در کشور هر چه سریعتر نسبت به ساخت راه‌آهن این مسیر ریلی اقدام کند.

دهمرده عنوان کرد: اتصال خط ریلی تهران – کربلا قطعاً در آینده برای ایران فواید مادی نیز خواهد داشت لذا ضرورت دارد اگر طرف عراقی تمایلی به همکاری در این زمینه ندارد وزارت راه و شهرسازی هزینه‌های این خط آهن را بپردازد چرا که علاوه بر به صرفه بودن در جابه‌جایی زوار اربعین که تعداد آنها بسیار بالا است ما از این طریق می‌توانیم به بازار عراق نیز مسلط شویم و این مسئله برای کشور ارزآوری خواهد داشت.

این نماینده مردم در مجلس، احترام به مرجعیت شیعه را یکی از مواردی خواند که باید در راهپیمایی اربعین برای زوار فرهنگ‌سازی شود و تصریح کرد: در کنار این موضوع مردم سامرا با وجود شیعه نبودن به ایرانیان بسیار علاقه دارند که ما از این ظرفیت نیز می‌توانیم به خوبی بهره بریم.

این نماینده مردم در مجلس یادآور شد: متأسفانه مسئولان در زمینه‌های نام برده وظایف خود را به درستی انجام نمی‌دهند و این درحالیست که مقام معظم رهبری در این زمینه خط و مشی را مشخص کرده و به خوبی ظرفیت‌ها را در این زمینه تبیین کرده اند.