ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی - اخلاص کار در اربعین تضمین پایداری و اثربخشی این جریان و حرکت

اگر اخلاص در کار نباشد اثر و پایداری حرکت اربعین بسیار کوتاه و کم نمود خواهد بود


به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی ، اکبر پارسا مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی در اولین همایش استانی موکب داران اربعین حسینی 97 گفت مهمترین موضوع در کار موکب داران و خادمین زائرین اباعبدالله الحسین (علیه السلام) در ارائه خدمت اخلاص در کار است چرا که اثربخشی و پایداری حرکت پیاده روی عظیم اربعین در اخلاص در آن قرار گرفته است وی افزود همانطور که می دانید اصل کار اربعین بحث فرهنگی است اشاعه فرهنگ حسینی و فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر و قطعا خلوص در کار خدمت به زائرین اباعبدالله الحسین(علیه السلام) اثربخشی این هدف را بیشتر از بیش میکند.

در ادامه پارسا گفت تا کنون 50 درخواست برای برپایی و گرفتن مجوز اقدام شده که از این تعداد 38 موکب تایید و مجوز آنها صادر گردیده است مابقی نیز در حال بررسی و اقدام می باشند و باتوجه به سال گذشته که 57 موکب مجوز گرفته بودند امسال باتوجه به سوابق و عملکرد حذف و یا ادغام چند موکب در دستورکار قرارگرفت تا از لحاظ کیفیت و خدمات دهی به زائرین شرایط بهتر از گذشته شود امسال همچنین تصمیم به تجمیع موکب ها گرفته شده است که این نیز میتواند شرایط را بسیار بهتر از گذشته نماید.

مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی گفت پارسال در اربعین حسینی بالغ بر 9 میلیارد تومان توسط موکب داران از مردم و خیرین جمع آوری گردید که تماما در موکب ها صرف پذیرایی از زوار پیاده سیدالشهدا (علیه السلام ) گردید و با توجه به زلزله در مناطق غرب کشور پس از اربعین حسینی موکب داران در مسیر بازگشت اقلام غیرمصرفی و بعضا مصرفی باقی مانده همچون پتو و چادرها، آب و مواد غذایی بین زلزله زدگان توزیع کردند . پارسا همچنین به مشکلات ارسال مسائل و لوازم موکب داران در اربعین حسینی 96 اشاره و گفت : امسال باتوجه به تفاهمات صورت گرفته با گمرک و بحث کاپیتاژ ماشینها این مشکلات به حداقل رسیده است که ان شاء الله در عمل نیز شاهد آن خواهیم بود 

وی در پایان صحبت های خود به این نکته اشاره کرد که امسال نیز موکب داران پذیرایی و اسکان زائران را یک هفته قبل از اربعین حسینی شروع میکنند و تا تا سه روز بعد از آن ادامه میدهند.

در ادامه این جلسه 

سید جواد حسینی سرپرست معاونت هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی گفت:

محور وحدت شیعیان اماکن مذهبی و رویدادهای مذهبی در دنیاست که یکی از مصادیق آن، جریان اربعین است .

سید جواد حسینی در همایش استانی موکب داران اربعین حسینی (عافزود: افزایش و اشتیاق مشتاقان زیارت حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در سطح جهانی موجب اسلام هراسی از قدرت نظام جمهوری اسلامی در غرب شده است. 
وی با بیان این که از این رو دشمنان تمام تلاش خود را برای برهم زدن این وحدت و اقتدار به کار بسته؛ اظهار داشت:  برگزاری همایش جهانی پیاده روی اربعین حسینی (ع) در کشور عراق باعث نگرانی دولتمردان غرب شده به گونه ای که در پی خدشه دار کردن این اتحاد و این رویداد جهانی هستند.
سرپرست معاونت هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی خاطر نشان کرد:  برای ایجاد چالش در اتحاد بین مسلمانان دو مؤلفه ی اماکن مذهبی و رویدادهای مذهبی مورد هدف و نیرنگ دشمنان قرار گرفته است و همه ی ما باید هوشیارانه بتوانیم نقشه های شوم آنان را نقش بر آب کنیم.
حسینی ادامه داد: رویدادهایی مثل دهه پایانی ماه صفر، حج و اربعین حسینی (ع) نقشی اساسی در اتحاد بین مسلمانان جهان به ویژه  مسلمانان دو کشور عراق و ایران دارند.
وی تاکید کرد: به همین دلیل امروزه شاهد هستیم که چگونه دشمنان با حیله هایی اعم از جلوه دادن مشهد الرضا (ع) به عنوان شهر ناهنجاری های اخلاقی تا ایجاد آشوب در شهر بصره ؛ در پی ایجاد تفرقه و تحت الشعاع قرار دادن پیاده روی اربعین هستند.

جانشین رئیس ستاد اربعین استان تأکید کرد: تبلیغ به هنگام و صحیح برای همایش بزرگ پیاده روی اربعین حسینی (ع) ، رعایت کامل اصول و فرهنگ زیارت ، رعایت فرهنگ میزبانی عراق ، رعایت جایگاه مرجعیت و قوانین دولت عراق، از مهمترین اصولی است که می تواند به عنوان تاکتیک فرهنگی، تمامی حیله ها و نقشه های شوم استکبار جهانی را بر ملا سازد.
وی در خصوص موضوع مشارکت های مردمی ضمن تقدیر و تشکر از خیران این عرصه، افزود مهم ترین اصل در جریان ارائه خدمات در اربعین مردم محوری بوده که باید مورد توجه قرار گیرد.