رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به اینکه بازسازی عتبات عالیات در عراق برای ملت ایران و مردم کرمان توفیق بزرگی است گفت: تکنولوژی روز دنیا در ساخت گنبد جدید امام حسین(ع) استفاده شده است


به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی ،اسماعیل نجار در حاشیه بازدید از روند پروژه ترفیع گنبد امام حسین‌(ع) در کرمان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: کار کردن در مسیر ائمه اطهار‌(س) توفیق بزرگی است که نصیب دست‌اندرکاران ساخت گنبد در کرمان و ستاد عتبات عالیات کشور شده است

وی با بیان اینکه بازسازی عتبات عالیات در عراق برای ملت ایران و مردم کرمان توفیق بزرگی است گفت: ساخت گنبد جدید و ترفیع آن توسط کرمانی‌ها در قراردادی که با شیخ مهدی کربلایی در عراق منعقد شد، کار ساخت گنبد آغاز شد و در آن زمان استاندار کرمان بودم.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به اینکه در ساخت گنبد امام حسین‌(ع) از بالاترین تکنولوژی روز دنیا استفاده می‌شود افزود: اقدامات انجام شده بسیار باکیفیت است و کار بسیارعلمی در اجرای پروژه شده است.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان کرمان نیز با بیان اینکه در حال حاضر کرمانی‌ها در سه پروژه بزرگ در عتبات عالیات فعالیت موثر دارند گفت: محل فعلی ساخت گنبد امام حسین‌(ع) در کرمان معراج شهدا بوده است.

علی مهاجری اظهار داشت: در ساخت و اجرای گنبد امام حسین‌(ع) از بهترین مصالح، تجهیزات و تکنولوژی و علم روز دنیا استفاده کردیم.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان کرمان با اشاره به اینکه بتن استفاده شده هم سبک است و هم مقاومت زیادی دارد تاکید کرد: کنترل کیفیت تمام مصالح انجام شده و از بهترین مصالح ساختمانی موجود و با کیفیت در ساخت گنبد استفاده شده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر کرمانی‌ها در سه پروژه بزرگ در عتبات عالیات فعالیت موثر دارند گفت: از الیاف فلزی در بتن استفاده شده تا حدی که بتن در مقابل انفجار نیز مقاوم شده است، شن استفاده شده نیز کاملا آزمایش شده و بعضی از مصالح نیز به‌دلیل اینکه باید مقاومت ویژه‌ای داشته باشد از ایران به عراق حمل می‌شود.

مهاجری با اشاره به اینکه به دنبال اجرای یک پروژه صفر تا صد به نام مردم کرمان در عتبات عالیات عراق بودیم که پروژه بزرگ ترفیع گنبد حرم مطهر قسمت کرمانی‌ها شد افزود: دوام عمر سازه بین 300 تا 400 سال است، آزمایشگاه دقیقی در کربلا راه‌اندازی کردیم و از تمام عملیات‌ها نمونه‌برداری انجام و آزمایش می‌شود.

وی گفت: محل فعلی ساخت گنبد امام حسین‌(ع) در کرمان معراج شهدا در روبه‌روی حسینیه ثارالله بوده و قبلا شهدای دفاع مقدس در این محل تا زمان دفن نگهداری می‌شدند.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان کرمان با اشاره به اینکه کار بازسازی حرم امام حسین(ع) از سال 94 آغاز شد و مقاوم‌سازی و لاغرسازی ستون‌های حرم چند ماه طول کشید و کار بسیار حساسی بود خاطر‌نشان کرد: در حال حاضر در مرحله نصب خشت‌های مسی بر روی گنبد در کرمان هستیم و تمامی خشت‌های گنبد در کرمان نصب شده و در صورت وجود هر گونه اشکال رفع نقص می‌شود.

وی با بیان اینکه عملیات طلا‌کاری روی خشت‌های مسی با ظرافت خاصی انجام شده و آزمایشات مختلفی روی آن انجام می‌شود گفت: برای جلوگیری از تغییر رنگ طلا در سال‌های بعد قبل از انجام طلا‌کاری یک لایه نیکل انجام و سپس طلاکاری می‌شود.