ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی - اجرای بیش از 150 پروژه با پشتیبانی مردم در عتبات

رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات با بیان اینکه بیش از 150پروژه با حمایت مردم در عتبات اجرا شده است گفت: افتخار توسعه حرم‌های مطهر در اعتاب مقدسه در تاریخ انقلاب اسلامی و زعامت حضرت آیت الله خامنه‌ای برای شیعیان ایران ثبت و ضبط خواهد شد


به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی، حسن پلارک در حاشیه بازدید سفیر عراق در ایران از پروژه ساخت گنبد حرم مطهر امام حسین علیه السلام در کرمان، افزود: پروژه ساخت گنبد حرم مطهر مراحل پایانی را طی می‌کند و از این فرصت استفاده می‌کنم و به عرض ملت شریف می‌رسانم این پروژه یکی از صدها پروژه‌ای است که ایرانیان عزیز موفق شدند در اعتاب مقدسه به مرحله اجر ا درآورند و موفق به فیض عظمای خدمت به اهل بیت علیهم السلام شدند.

وی اظهار داشت: در ده سال گذشته مخصوصاً بعد از سقوط صدام که اعتاب مقدسه از غربت شدیدی رنج می‌بردند، با گشایش راه کربلا و عشق و علاقه‌ای که مردم عزیزمان به اعتاب مقدسه داشتند، ستاد بازسازی عتبات عالیات تشکیل و با تجمیع و سازماندهی هدایا و نذورات مردمی با طراحی پروژه‌های بزرگ کوتاه مدت، بلند مدت و طرح‌های جامع در بحث بازسازی عتبات اقدام کرد که امروز شیعیان، محبین اهل بیت و ایرانیان مفتخرند یک دوره بسیار روشن و ارزشمندی را در تاریخ رقم بزنند.

پلارک بیان کرد: امروز ما در اعتاب مقدسه موفق شدیم تمامی گنبدهای چهار حرم مطهر که در شهرهای کربلا، نجف، کاظمین و سامرا را یک دور کامل بازسازی و بعضاً طلاکاری آن‌ها را تجدید کنیم، طلاکاری ایوان نجف تجدید و منارهای حرم کاظمین و کربلا تعمیر و تجدید بنا و توسعه‌های میان مدت داده شد به‌طوری که زائران وقتی مشرف می‌شوند، مشاهده می‌کنند.

رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات خاطر نشان کرد: امروز هم موفق شدیم علاوه بر تعویض و تعمیر گنبدها و تعمیر ضرایح مطهر، تعمیر و بازسازی همه اماکن مقدسه، طرح‌های توسعه‌ای را اجرا کنیم که من امروز با افتخار عرض می‌کنم این کارها در طول تاریخ اعتاب مقدسه بی‌سابقه است.

وی به طرح توسعه حرم مطهر امام علی علیه السلام در نجف اشاره کرد و گفت: طی کمتر از شش سال کار شبانه‌روزی مردم مخلص ایران، فضای این حرم 20 برابر گسترش یافته و صحن و شبستان حضرت زهرا سلام الله علیها به حرم اضافه شد و ما امروز در نجف در حرم مولا علی علیه السلام مشکل فضای زیارتی نداریم.

پلارک در ادامه گفت: در کربلا هم طرح توسعه حرم مطهر امام حسین علیه السلام در چهار فاز طراحی و شروع شده که فاز اول به عنوان صحن حضرت زینب سلام الله علیها به واسطه قرار گرفتن در محل تل زینیبه و خیمه‌گاه و باب‌القبله این نامگذاری انجام شده، در بهترین نقطه از زمین یعنی در جایی که خون مطهر شهدای کربلا ریخته شده، این پروژه با پیشرفت چشمگیری در حال اجراست و امسال ان‌شاءالله زائران اربعین در آن‌جا استقرار پیدا خواهند کرد و در سال‌های بعد امیدواریم مراحل تکمیلی را بتوانیم طی کنیم.

وی سپس به طرح‌های اجرایی در کاظمین اشاره کرد و افزود: طرح توسعه حرم امامین جوادین علیهم السلام را با افتتاح دو شبستان الحاق مسجد جامع صفوی به اتمام رساندیم و در سامرا نیز که غربت زیادی دارد، بعد از آن حادثه دلخراش انفجار، به لطف خدا، همت مردم و شیعیان اهل بیت(ع)، حرم را کاملاً زیباتر و شکیل‌تر از قبل بازسازی کردیم و امروز هم طرح جامع آن برای توسعه طراحی شده و در حال مذاکره برای اجرای عملیات این پروژه هستیم.

وی یکی از افتخارات دولت و ملت ایران بعد از انقلاب اسلامی را آثار گران‌بها و ارزشمندی دانست که تحت عنوان خدمت به آستان مقدس اهل بیت علیهم السلام انجام شده و افزود: در گذشته این کارها فقط در مشهد و چند شهر دیگر انجام شده است و افتخار توسعه حرم‌های مطهر در اعتاب مقدسه در تاریخ انقلاب اسلامی و زعامت حضرت آیت الله خامنه‌ای برای شیعیان ایران ثبت و ضبط خواهد شد.

پلارک تصریح کرد: همه این خدمات با حمایت رهبری، همت مردم، مرجعیت شیعه درعراق و همکاری تولیت اعتاب مقدسه انجام شده که باعث افتخار است.

وی اظهار امیدواری کرد مردم همچنان یاری کنند تا پروژه‌هایی که ستاد بازسازی در دست اجرا دارد تکمیل شود.

رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات خاطر نشان کرد: تاکنون بیش از 150 پروژه به‌طور خاص در اعتاب مقدسه به مرحله اجرا رساندیم.

وی افزود: موضوع اربعین که یکی از شاخص‌ترین موارد افزایش جمعیت زائر در اعتاب مقدسه است، لذا باید امکانات و فضایی فراهم شود که زائران از حداقل امکانات رفاهی برخوردار باشند.

پلارک اظهار داشت: در اربعین امسال پیش‌بینی می‌کنیم تعداد زائران دو برابر سال‌ گذشته باشد و همه امکانات و تدارکات ما برای سه میلیون زائر در حال انجام است و با توجه به کسر هزینه روادید، انتظار داریم میزبان زائران بیشتری باشیم و بتوانیم خوب از آن‌ها پذیرایی کنیم.

وی گفت: مردم استان کرمان در این مسیر بازسازی عتبات پیش‌قدم و پیش‌تاز بوده‌ و گل سرسبد پروژه‌ها یعنی پروژه معراج، طرح ترفیع گنبد حرم مطهر سیدالشهدا را به‌عهده گرفته‌اند و این گنبد قرار است روی گنبد فعلی نصب شود ضمن آنکه لاغر سازی ستون‌های اطراف ضریح که بسیار پیچیده و فنی بود، به همت مهندسان و تکنسین‌های کرمانی انجام شده است.

پلارک در ادامه افزود: جا دارد از همه مردم کرمان تشکر کنم و دست تک‌تک آن‌ها را ببوسم، به حال آن‌هایی که موفق شدند در این طرح مشارکت کنند، غبطه می‌خورم و در ادامه‌ی مسیر از همه مردم ایران می‌خواهم که فیض خدمت‌رسانی به اهل بیت(ع) را در این مقطع تاریخی از دست ندهند چرا که بعید است به این زودی چنین فرصتی تکرار شود و حداقل تا 40 سال آینده نیاز به توسعه حرم‌ها در اعتاب مقدسه نخواهیم داشت.

رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات اظهار داشت: گنبد مطهر حرم امام حسین علیه السلام طی سه مرحله ساخته شده که شامل ساخت استراکچر (سازه فلزی - صنعتی) و سپس خشت‌ها و طلاکاری و مرحله سوم آماده سازی بستر نصب گنبد در کربلاست.

 وی افزود: استراکچر به شکل قطعات پیچ و مهره برای اولین بار در تاریخ به این شکل ساخته شده، بستر نصب در کربلا آماده است و هم اکنون در مرحله طلاکاری خشت‌ها هستیم.

پلارک با بیان در مرحله طلاکاری خشت‌ها باید از تکنولوژی استفاده کنیم که مانع سایش  و در شرایط آب هوایی عراق باعث حداقل 50 سال ماندگاری طلا باشد، گفت: بحث طلاکاری در دانشگاه‌های کشور مختلف در حال بررسی است.