ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی - حماسه و وقايع تاريخي عاشورا

حماسه عاشورا عنوان برنامه روايت گري مصور بعثه‌ مقام معظم رهبري در خيمه گاه‌ امام حسين (ع) است كه هر روز از ساعت ۱۶ تا ۱۷ با حضور پرشور زائران ايراني و غيرايراني برگزار مي‌شود.


به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی به نقل از پايگاه اطلاع رساني حج ، در مراسم روايت گري عاشورا راوي از آغاز و چگونگي حركت امام حسين (ع) سخن مي‌گويد و به زائر مظلوميت آن حضرت را كه از مظلوميت اميرمؤمنان (ع) در مدينه حكايت دارد نشان مي‌دهد و به چرايي عزيمت ايشان از مدينه به مكه پاسخ مي‌دهد.
ورود امام حسين (ع) به مكه، ماندن چهار ماه و پنج روز در اين شهر و تبليغ براي قيام، حركت از مكه به طرف كوفه، استقرار در كربلا، چگونگي خيمه زدن، عدم آغاز حمله تا عصر تاسوعا و علت يابي آن، بخش ديگري از مطالب ارائه شده به زائران است كه در روايتگري عاشورا صورت مي‌گيرد.
بعد از طرح اين مسائل چگونگي رخداد عاشورا توضيح داده مي‌شود و زائر درباره بني هاشم كه تنها از مدينه آن هم به صورت خاص همراه امام حسين (ع) بودند، بيشتر مي‌داند.
در روايت گري عاشورا ۳۰ اسلايد شامل مرگ معاويه، حركت امام حسين (ع) از مدينه به مكه، مكه، رفتن خانه عباس بن عبدالمطلب، رسيدن نامه‌هاي كوفيان، حركت آن حضرت از مكه به طرف كوفه با ذكر منازل، رسيدن به منزل خزيمه، رسيدن به منزل زباله، رسيدن به منزل جبل ذوحسم و رسيدن به كربلا، براي زائران به تصوير در مي‌آيد و شرح هر كدام به تفصيل ارائه مي‌شود.
اتفاقات روز دوم محرم الحرام سال ۶۱ هجري و چينش خيمه ها، روزهاي سوم، چهارم، پنجم، ششم، هفتم، هشتم، صبح نهم و عصر نهم محرم الحرام، شب عاشورا، صبح عاشورا، ظهر عاشورا، عصر عاشورا، بني هاشم و شهادت حضرت علي اكبر (ع)، شهادت حضرت ابوالفضل العباس (ع)، شهادت حضرت علي اصغر (ع) و شهادت امام حسين (ع) از ديگر اسلايدهاي حماسه مصور عاشورا است.

برای دیدن تصاویر در ابعاد واقعی بر روی آنها کلیک کنید.