ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی - عراق آماده پذیرایی از زائران اربعین حسینی 98

سفیر عراق در ایران گفت: دولت عراق تلاش دارد تا تسهیل زیارت برای زائران حسینی در ایام اربعین صورت گیرد


به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی، سعد جواد قندیل، سفیر عراق در جمهوری اسلامی ایران در دومین همایش بین المللی فعالان اربعین حسینی در تالار قدس کتابخانه آستان قدس رضوی به تلاش دولت عراق برای تسهیل زیارت زائران اربعین حسینی اشاره کرد.

وی افزود: در گذشته در هر روز بیش از صد هزار ویزا برای زائران ایرانی صادر می‌شد اما برای آسان کردن زیارت تفاهم نامه‌هایی بین ایران و عراق امضا شد که براساس آن زائران ایرانی برای حضور در کشور عراق نیازی به حضور در سفارت خانه عراق ندارند.

قندیل خاطرنشان کرد: وزارت عراق برای دادن ویزا در ورودی‌های این کشور مستقر شده تا به زائران خدمت رسانی کنند همچنین نیروهای امنیتی عراق از مرز تا حرم حضرت امنیت را ایجاد می‌کنند گروه‌های پزشکی نیز برای خدمت رسانی به زائران آماده هستند.

سفیر کشور عراق در ایران ادامه داد: گروه حمل نقل نیز در مرز عراق مستقر شده تا زائران را از کربلا به مرز و از مرز به کربلا منتقل کنند همچنین نیروهای مردمی عراق به صورت داوطلب و افتخاری در کنار این گروه‌ها به ارائه‌ خدمت به زائران پرداخته و وعده‌های غذایی و خانه‌های خود را برای پذیرایی از زائران حسینی مهیا می‌کنند.

قندیل زیارت اربعین را رخداد و نشانه ای از روابط بین دو کشور ایران و عراق عنوان و ابراز کرد: در طول سال حدود ۴ میلیون زائر عراقی به ایران سفر کرده و حدود ۵ میلیون زائر ایرانی در عراق حضور می‌یابند که این تعداد زائر در سال نشان از روابط عمیق و برادری این دو کشور است که الگویی برای کشورهای جهان هستند.

سفیر کشور عراق اظهار داشت: در زمان اربعین بیش از 15 میلیون زائر به کربلای معلا مشرف می‌شوند و این بزرگترین اجتماعی است که در کل جهان رخ می‌دهد.

وی ارائه خدمات به زائران را در سطح مردمی بیان و تصریح کرد: تمامی خدمات به زائران ابا عبدالله الحسین(ع) توسط مردم انجام می‌شود، مردم عراق عاشق زائران امام حسین(ع) بوده و سعی در ارائه بهترین خدمات به زائران هستند.

قندیل مراسم اربعین را فرصتی برای انسجام اتحاد برادری بین مردم ایران و عراق بیان کرد و گفت: اربعین فرصتی برای مردم عراق است تا با عشق مردم ایران با امام حسین(ع) آشنا شوند همچنین فرصتی برای زائران ایرانی است که با فرهنگ و مهمان نوازی مردم عراق آشنا شوند.