حرم امیرالمؤمنین (ع) یکی از کوچک‌ترین بقاع متبرکه در اعتاب مقدسه عراق بود که سردار شهید قاسم سلیمانی با مشاهده غربت این حرم مقدس، تصمیم به بازسازی و توسعه آن گرفت.

 


بر همین اساس ستاد بازسازی عتبات را تشکیل داد و این ستاد با هماهنگی‌هایی که با تولیت حرم امام علی (ع) داشت، توانست طرح توسعه حرم علوی را طراحی و اجرایی کند.
احداث صحن حضرت زهرا (س) حرم علوی از سال ۸۹ طراحی و اواخر سال ۹۱ اجرایی شد. در این مدت پشت حرم علوی به منظور توسعه این حرم مطهر در نظر گرفته شد و عملیات اجرایی آن به همت مهندسان و کارگران ایرانی انجام شد.
با این روند صحن حضرت زهرا (س) در ضلع غربی حرم امیرالمؤمنین (ع) در بخش‌های زیارتی و غیرزیارتی احداث شد که در بخش زیارتی شبستانی بزرگ در سه طبقه (مثبت یک، همکف و منفی یک) میزبان زائران حرم امام علی (ع) است. بخش غیرزیارتی نیز شامل کتابخانه، موزه، مضیف و مهمانسرا و بخش اداری است که این بخش تکمیل شده و قسمتی از بخش زیارتی در انتظار تکمیل و بهره‌برداری است.
بخش زیارتی صحن حضرت زهرا (س) حرم علوی از سه طبقه تشکیل شده که هر طبقه به رنگ خاص و زیبایی طراحی و احداث شده است. در طبقه مثبت یک (۱+) که به حرم امام علی (ع) چسبیده، دو سالن بزرگ با تزئینات خاص تعبیه شده است. همچنین در این طبقه حدود ۱۰ هزار مترمربع فضای مسقف و نزدیک به ۵ هزار مترمربع فضای روباز وجود دارد که مجموع میزان سنگ‌گاری دیوار و کف این دو قسمت نزدیک به ۱۸ هزار مترمربع است.
طبقه مثبت یک که به طور کامل آماده بهره‌برداری است و امسال نیز میزبان زائران اربعین حسینی بود، ۲۱۶ ستون با تزئینات سنگ دارد. همچنین نزدیک به ۱۸۴ دهنه سقف گچی تخت ترکیبی با معماری خاص اسلامی و حدود ۱۱ هزار و ۶۰۰ هزار مترمربع آینه کاری زیبا در این قسمت تعبیه شده است.
طبقه همکف نیز به طور کامل تکمیل و تجهیز شده است، به طوری که تمامی بخش‌های این طبقه مفروش و سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی آن آماده بهره‌برداری است. اما طبقه منفی با وجود تکمیل ساختاری، هنوز به صورت کامل تجهیز نشده است.
طبقه منفی یک بخش زیارتی صحن حضرت زهرا (س) در حال تجهیز و نصب لوستر‌ها است و به زودی این طبقه آماده بهره‌برداری می‌شود. مهندسان و نیرو‌های ستاد در حال آماده‌سازی سیستم صوتی صحن حضرت زهرا (س) هستند و به زودی این بخش نیز تکمیل می‌شود.
بیش از ۳ هزار دوربین امنیتی مداربسته در صحن حضرت زهرا (س) نصب شده است تا امنیت حرم و زائران کنترل شود که این تعداد دوربین مدار بسته در حرم‌ها بسیار قابل توجهی است.