ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی - چاپ کتاب اطلس نقش ایرانیان در بازسازی و توسعه عتبات

مسئول مرکز حفظ و نشر آثار و مستندسازی ستاد بازسازی عتبات گفت: چند جلد کتاب اطلس از اسناد مربوط به نقش ایرانیان در بازسازی و توسعه حرم‌های مطهر تا پایان امسال چاپ خواهد شد.


به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی،  غلامرضا کرمی با اشاره به روز اسناد ملی و میراث مکتوب (۱۹ اردیبهشت) گفت: در حال برنامه‌ریزی یک فراخوان عمومی و راه‌اندازی پویش ملی برای جمع‌آوری اسناد مربوط به حضور و فعالیت ایرانیان در زمینه بازسازی و توسعه عتبات هستیم.
وی با اشاره به سابقه چند قرن حضور ایرانیان در ساخت و توسعه عتبات گفت: برخی از سلاطین، مشاهیر تاریخی و حتی بازاریان و خیران ایرانی در قرون گذشته اقداماتی در زمینه ساخت ابنیه، زیباسازی حرم‌های مطهر و... داشته‌اند که خوشبختانه اسناد مکتوبی از این اقدامات، امروز در دسترس پژوهشگران و مراکز علمی است.
وی با بیان اینکه ضروری است اسناد مربوط به فعالیت‌های ایرانیان در دوره معاصر نیز در یکجا جمع‌آوری و حفظ شود گفت: مرکز حفظ و نشر ستاد بازسازی عتبات در حال جمع‌آوری این اسناد از قبیل قرارداد‌ها بین ستاد و تولیت حرم‌ها، مکتوبات رد و بدل شده بین عتبه‌ها و طرف ایرانی، تصاویر نقشه‌های مهندسی و طراحی‌های صنعتی و هنری است تا در قالب کتاب در اختیار پژوهشگران قرار گیرد.
کرمی با بیان اینکه حجم اقدامات صورت گرفته توسط ستاد بازسازی عتبات در سال‌های اخیر بسیار وسیع‌تر از مجموعه کار‌های ایرانیان در قرون گذشته است اظهار داشت: مرکز حفظ و نشر آثار و مستندسازی ستاد بازسازی عتبات به‌دنبال جمع‌آوری، دسته‌بندی و آرشیو این اسناد است تا ضمن ثبت آن در تاریخ، در دسترس پژوهشگران، دانشگاهیان و تمامی دوستداران اهل بیت علیهم السلام در سراسر جهان قرار گیرد.
وی با تاکید بر لزوم فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی در خصوص ضرورت‌های جمع‌آوری و حفظ و نشر آثار و اسناد مکتوب گفت: بسیاری از نیرو‌های متخصص خیری که طی سال‌های اخیر در پروژه‌های ستاد بازسازی عتبات حضور داشتند، تصاویر دیده نشده‌ای از مراحل انجام کار‌ها ثبت کرده یا مکتوباتی در این زمینه دارند که درخواست می‌کنیم نسخه‌ای از آن را در اختیار ما بگذارند.
کرمی افزود: مرکز حفظ و نشر آثار ستاد بازسازی عتبات با دعوت از مدیران و عوامل موثر اجرایی هریک از پروژه‌های اجرا شده و در حال اجرای ستاد، اطلاعات و اسناد آن‌ها را گردآوری و کتاب مرجع آن را چاپ خواهد کرد.