ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی - توسعه اعتاب مقدسه مهم‌ترین رسالت ستاد بازسازی عتبات است

رئیس ستاد بازسازی عتبات‌عالیات خراسان رضوی با بیان اینکه بازسازی اعتاب مقدسه تمام شده است، گفت: در حال حاضر یکی از رسالت‌های این ستاد توسعه اعتاب مقدسه است.


اکبر پارسا، رئیس ستاد بازسازی عتبات‎ عالیات خراسان رضوی در گفت‌وگو با ایکنا، اظهار کرد: ستاد بازسازی عتبات‌ عالیات در سال ۸۲ بر مبنای تفکر انقلابی و جهادی نشئت گرفته از آموزه‌های امام، رهبری و در امتداد مسیر شهدا از سوی سرادر شهید قاسم سلیمانی به عنوان علمدار این حرکت تشکیل شد.

وی ادامه داد: از ۱۷ سال گذشته تاکنون نیز اقدامات خوبی در راستای رفاه حال زائران در اعتاب مقدسه عراق صورت گرفته و درواقع اساسی‌ترین رسالت ما امروز پس از بازسازی اعتاب مقدسه توسعه حرم‌های اهل‌بیت(ع) است.

رئیس ستاد بازسازی عتبات‌عالیات خراسان رضوی بیان کرد: استان خراسان رضوی در همه طرح‌هایی که از سوی ستاد بازسازی عتبات‎‎عالیات سایر شهرستان‌ها برای عتبات ارائه شده نیز مشارکت داشته است.

پارسا بیان کرد: در سال ۹۸ با وجود همه فراز‎ونشیب‌هایی که در مبحث اقتصاد و معیشت در کشور وجود داشت، به لحاظ استفاده از ظرفیت مشارکت مردمی یکی از بهترین سال‌ها طی این ۱۰ سالی بود که مسئولیت این ستاد را عهده‌دار بودم که البته این ظرفیت نیز ظرفیت کل استان نبود و اگر ظرفیت کل استان را در نظر بگیریم، بسیار بالاتر از این مقدار است.

طرح توسعه حرم امام حسین(ع) و امامین کاظمین

وی با اشاره به اینکه سالانه یک تعهد از سوی هر استان به ستاد مرکز داده می‌شود، گفت: امروز کار بازسازی اعتاب مقدسه تقریباً به اتمام رسیده و بیشتر به توسعه فضای حرم‌ها پرداخته می‌شود. در حال حاضر دو طرح توسعه در دست اقدام است که شامل صحن حضرت زینب(س) در کربلای معلی است که ۱۶۶ هزار مترمربع برای این توسعه در نظر گرفته شده که سهم استان خراسان حدود ۱۳ هزار مترمربع در بازه زمانی ۶ ساله است.

رئیس ستاد بازسازی عتبات‌ عالیات خراسان رضوی تصریح کرد: سال گذشته عمده کار در بخش جمع‌آوری کمک‌ها توسط بانوان انجام شد. در سال جاری نیز ساخت صحن امام محمد باقر(ع) در کاظمین به مساحت ۱۰۰۰۰ متر مربع به استان خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی و قم محول شد. نگاه مردم در توسعه عتبه کاظمین به خراسان رضوی معطوف است؛ چرا که این مکان مقدس حرم شریف پدر و پسر امام رضا(ع) است.

تعهد خراسان رضوی در سال ۹۸ به طور کامل اجرا شد

وی با اشاره به اینکه تعهد سال ۹۸ به ستاد مرکز از سوی خراسان رضوی ۱۰۰ درصد عملی شده است، اظهار کرد: ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در سال ۹۸ تعهد استان به ستاد مرکز بوده که به انجام رسید.

رئیس ستاد بازسازی عتبات‌عالیات خراسان رضوی بیان کرد: دو پروژه توسعه صحن حضرت زینب(س) در کربلا و صحن امام محمد باقر(ع) در کاظمین از پروژه‌‎های اصلی ما در سال ۹۹ است که باید آن را دنبال کنیم.

پارسا افزود: ساخت ۱۶ درب برای اعتاب مقدسه عراق از دیگر اقداماتی بود که با مشارکت برخی از نهادها از سوی ستاد بازسازی عتبات و عالیات خراسان رضوی انجام شد، ۱۲ درب آن در سال‌های گذشته ارسال شد و ۴ درب باقی مانده آن که قرار بود اسفندماه برای نصب ارسال شود، به دلیل شرایط کرونایی هفته گذشته به کشور عراق فرستاده شد.

وی بیان کرد: ارزش این چهار درب در شرایط فعلی، هشت میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برآورد شده که در ایام شهادت امام جواد(ع) در این مکان مقدس نصب خواهد شد.

کمک‌رسانی ستاد در حوادث غیرمترقبه

رئیس ستاد بازسازی عتبات‌عالیات خراسان رضوی گفت: از دیگر اقدامات سال ۹۸ ساماندهی ۸۷ موکب از مواکب اربعین بود که خوشبختانه در این زمینه نیز خراسان رضوی به‌عنوان کمیته جذب مشارکت و کمیته اسکان نیز کارنامه قابل قبولی دارد.

وی تصریح کرد: یکی دیگر از اقدامات ستاد بازسازی عتبات‌عالیات نیز کمک‌رسانی به افراد در حوادث غیرمترقبه بود که در سیل‌های اخیر به استان‌های خوزستان، گلستان، سیستان‌وبلوچستان و ... انجام شد.

پارسا افزود: در پایان سال ۹۸ و با شیوع ویروس کرونا نیز ستاد بازسازی عتبات استان به‌صورت خودجوش وارد میدان شد و در این راستا نیز اقدامات ارزنده‌ای صورت گرفت.

۲۵ موکب در ایام کرونا فعال شدند

رئیس ستاد بازسازی عتبات‌ عالیات خراسان رضوی بیان کرد: ۲۵ موکب در ایام کرونایی وارد عمل شدند و از نیمه اسفند کار خود را آغاز کردند که از آن می‌توان به تولید ماسک، البسه بهداشتی، تولید مواد ضدعفونی‌کننده و ضدعفونی کردن محیط‌های عمومی اشاره کرد.

وی اظهار کرد: ۱۰ دستگاه نانوایی سیار برای خدمت‌رسانی به مردم حاشیه شهر فعال هستند و ۲۷۰ هزار قرص نان بین مناطق هدف توزیع شد و در این میان نیز ۷۰۰ هزار ماسک، ۱۰۵ هزار دستکش و ۱۰۵ هزار مایع ضدعفونی‌کننده در مناطق محروم توزیع و ۸۶۰ هزار لیتر مایع ضدعفونی‌کننده در ۴۷۰ مرحله برای ضدعفونی معابر شهری استفاده شد.

پارسا گفت: تهیه و توزیع ۱۵ هزار بسته معیشتی به ارزش هر بسته ۲۵۰ هزار تومان و در مجموع سه میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومان از دیگر اقدامات این ستاد در ایام شیوع کرونا بود، ضمن اینکه ۳۳۰ هزار وعده غذایی گرم نیز بین محرومان و آسیب‌دیدگان از کرونا توزیع شد.

رئیس ستاد بازسازی عتبات و عالیات خراسان رضوی بیان کرد: در این راستا نیز آستان قدس رضوی، شهرداری مشهد و نیز برخی دیگر از نهادها و سازمان‌ها کمک‌هایی به ما کردند و همگرایی خوبی از سوی دیگر نهادها و سازمان‌ها صورت گرفت.

وی افزود: امروز نیز این موکب‌ها به‌صورت یک ظرفیت آماده و منسجم در اختیار دولت جمهوری اسلامی است و علاوه بر بحث اربعین نیز در بحث حوادث غیرمترقبه نیز برای خدمت‌رسانی آماده است.

پارسا در خصوص پیشروی کار در ایام کرونا در بازسازی و توسعه اعتاب مقدسه ابراز کرد: عمده نیروی کار در اعتاب مقدسه افتخاری کار می‌کنند و تا پایان بهمن‌ماه، ۲۰۰ نفر اعزام شدند اما بعد از آن نیرویی اعزام نشد.

رئیس ستاد بازسازی عتبات‌عالیات خراسان رضوی تصریح کرد: در حال حاضر تنها پروژه کربلا و کاظمین فعال است، اما درصد نیرویی که آنجا مشغول هستند کاهش یافته و در حال حاضر نیز ۳۰ درصد نیروها آنجا فعال هستند.

سهم مشارکت خراسان رضوی در سال جاری ۱۳ میلیارد تومان است

وی در خصوص برنامه اربعین ۹۹، بیان کرد: در این خصوص تابع دستورات ستاد مرکزی هستیم اما مقدمات کار در کمیته اسکان و تغذیه فراهم شده و ثبت‌نام موکب‌ها انجام و ظرفیت هر یک از موکب‌ها بررسی شده، اما در جمع‌آوری کمک‌ها نیز تعلل داریم تا اینکه شرایط مساعد شود و شبهه‌ای برای افراد در این خصوص ایجاد نشود.

پارسا اضافه کرد: تعهد امسال خراسان رضوی به ستاد مرکز به ازای هر نفر ۲۰۰۰ تومان است و در مجموع سهم مشارکت استان ۱۳ میلیارد تومان است، این در حالی است که سال گذشته برای هر نفر ۱۰۰۰ تومان و در مجموع سهم استان حدود ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بود.