ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی - بازسازی عتبات عالیات با وجود شیوع کرونا

با وجود نبود پرواز بین ایران و عراق و حتی بسته بودن مرزها، با هماهنگی انجام شده با طرف عراقی، اولین تیم ستاد بازسازی عتبات در سال جاری برای طرح اتصال سرداب‌های حرم حسینی به کربلا اعزام شد.


با توجه به تعطیلی بیش از ۴ ماهه بسیاری از طرح‌های ستاد بازسازی عتبات در عراق، مسؤولان با طرف عراقی به مذاکره پرداختند؛ به طوری که محمد جلال مآب، رئیس ستاد بازسازی عتبات چندی پیش با اشاره به تلاش برای ازسرگیری بازسازی عتبات گفت: با توجه به پیش‌بینی کارشناسان مبنی بر ادامه‌دار بودن شرایط کرونا تا دست‌کم یکسال دیگر، پروتکل سخت‌گیرانه جدیدی را با همکاری مسؤولان عراقی تدوین و به عوامل اجرایی ابلاغ کردیم.
پس از ابلاغ دستورالعمل جدید، با موافقت طرف عراقی مقرر شد تا برای ادامه روند برخی از پروژه‌های عمرانی، با رعایت نکات بهداشتی و محدودیت‌های پیش‌بینی شده، مهندسان و کارگران ایرانی به عراق اعزام شوند.
البته در برنامه اولیه قرار شد که اعزام تیم عمرانی و بازسازی عتبات از مرز زمینی صورت گیرد تا پس از برقراری پرواز‌های ایران و عراق، در صورت صلاحدید اعزام تیم بازسازی عتبات به صورت هوایی انجام شد.
بر همین اساس، با توجه به اینکه در ایام کرونا تمام طرح‌های ستاد بازسازی عتبات تعطیل شد و فقط در کربلا طرح توسعه حرم حسینی با عنوان احداث صحن حضرت زینب (س) فعال بود، تیم ستاد بازسازی عتبات نیز به کربلا اعزام شد تا روند اتصال سرداب‌های حرم حسینی را مجدد فعال کند.
هم‌اکنون حرم سیدالشهدا (ع) چهار سرداب دارد که سرداب «الرأس‌الشریف» در بخش غربی، سرداب «الامام‌الحجه (عج)» در بخش شمالی، سرداب «الشهدا» در بخش شرقی و «باب القبله» در قسمت جنوبی صحن شریف و در طبقه منفی یک یعنی نزدیک‌ترین محل به محل قبر مطهر اباعبدالله (ع) به شمار می‌رود و مهندسان ایرانی قرار است این چهار سرداب را برای سهولت تردد به هم متصل کنند.
عملیات اتصال سرداب‌های حرم سیدالشهدا (ع) به ستاد بازسازی عتبات استان کرمان سپرده شده است و با شیوع کرونا این طرح تعطیل شد و فعالان این طرح به کشور بازگشتند که در روز‌های اخیر تیم ۱۶ نفره ستاد بازسازی عتبات پس از انجام تست اولیه کرونا، به کربلا اعزام شدند تا حداقل در مدت سه ماه این طرح را پیگیری کنند.
به گزارش فارس، هم‌اکنون تمام طرح‌های ستاد بازسازی عتبات به دلیل شیوع کرونا در عراق و نبود اعزام‌ها متوقف شده و فقط در کربلا عملیات توسعه حرم امام حسین (ع) با ظرفیت حداقلی در حال انجام است. صحن حضرت زهرا (س) در نجف اشرف نیز که در مراحل پایانی بود، با هماهنگی حرم علوی متوقف شده و هیچ عملیات عمرانی در سال جاری در این صحن انجام نشده است.