ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی - ۷۰درصد غذاي زائران عتبات در

آشپزخانه صنعتي ابوتراب كه از ۴ فروردين‌ماه ۹۳ به بهره‌برداري رسيده و كار خود را در روز نخست با ۱۱۷۰ پرس غذا آغاز كرده، هم‌اكنون قادر است غذاي تمام زائران ايراني در كربلا را تأمين‌ كند.


به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی به نقل از پايگاه اطلاع رساني حج ، آشپزخانه صنعتي ابوتراب كه توسط متخصصان كشورمان در شهر كربلا ساخته و تجهيز شده است، از ۴ فروردين‌ماه امسال به بهره‌برداري رسيد و در حال حاضر عمليات پخت ۷۰ درصد غذاي زائران اباعبدالله الحسين (ع) را به عهده دارد.
اين آشپزخانه از بخش‌هاي پخت كباب و جوبه، خورشت و سوپ، سرخ كردن ماهي و پخت مرغ، سالن آماده‌سازي گوشت و مرغ، سالن پخت برنج و سالن شست‌وشوي ظروف تشكيل شده كه در صورت تكميل دستگاه‌ها، قادر است غذاي تمام زائران ايران در كربلا را تأمين كند.
سه دستگاه جوجه‌پز هر ساعت ۱۸۰۰ سيخ جوجه را سرخ مي‌كنند يعني هر دستگاه ۶۰۰ سيخ و در صورت راه‌اندازي و تكميل دستگاه‌ها اين عدد به ۳۰۰۰ سيخ جوجه در ساعت مي‌رسد.
محمد كاظميان، مدير مجتمع ابوتراب كه آشپزخانه يكي از بخش‌هاي آن است مي‌گويد كه با تكميل دستگاه‌هاي مورد نياز، اين آشپزخانه قادر به پخت ۱۵ هزار وعده غذا با امكانات صنعتي است كه در صورت اضافه شدن امكانات سنتي اين تعداد تا ۲۰ هزار پخت هم خواهد رسيد.
آشپزخانه صنعتي ابوتراب فعاليت خود را در روز نخست با پخت غذا براي ۲۶ كاروان آغاز كرد، يعني روزانه ۱۱۷۰ پرس غذا، در روز دوم اين آمار به ۳۰۰۰ پرس در روز رسيد و روز سوم با استعداد ۴ هزار پرس و در حال حاضر روزانه ۸۱۰۰ پرس غذا در هر وعده پخت مي‌كند.
به واسطه آغاز به كار اين آشپزخانه صنعتي، آشپزخانه‌هاي زياره و شفاعه الحسين تعطيل شده‌اند، اما همچنان آشپزخانه جرش با پخت ۳۰ درصد غذاي زائران مشغول به فعاليت است كه با توجه به توانايي آشپزخانه ابوتراب در پخت غذاي همه زائران، تعليق فعاليت آشپزخانه جرش در روزهاي آتي بعيد نيست.
مدير مجتمع ابوتراب با بيان اينكه براي هر ۲۰۰ زائر پخت، يك آشپز در نظر گرفته شده است كه ۳۴ نفر، گروه آشپزهاي آشپزخانه ابوتراب را تشكيل مي‌دهند، فعاليت نيروهاي اين آشپزخانه را از ساعت ۴ صبح تا ۱۷ اعلام مي‌كند و البته خواستار استفاده از گروه آشپزهاي با تجربه براي طبخ غذاهاي با كيفيت است.
ساعت توزيع غذا به ازدحام زائران در مناسك‌هاي خاص بستگي دارد كه براي وعده ناهار از ۲ صبح آغاز مي‌شود و تا ساعت ۱۰ اين توزيع ادامه دارد و براي وعده شام نيز از ساعت ۱۷ غذا با ۴ ماشين حمل غذا كه از عتبه مقدس عباسيه اجاره شده است، به هتل‌هاي محل اقامت زائران انتقال مي‌يابد.
كاظميان يك پيشهاد هم براي افزايش كيفيت تغذيه زائران دارد و آن انتخاب يك مدير ثابت براي هر هتل است؛ وي مي‌گويد: اگر بهترين غذا طبخ شود اما كسي نتواند به خوبي از آن نگهداري كند فاسد مي‌شود، بايد به جاي يك مدير ثابت كه در حال حاضر وظيفه سركشي به سه هتل را به عهده دارد، سه نفر اين كار را به عهده بگيرند و هر هتل براي خود يك مدير ثابت داشته باشد.
وي ادامه مي‌دهد: وقتي يك كاروان وارد كربلا مي‌شود مدير ثابت وظيفه استقبال از آن كاروان را دارد و همين امر سبب مي‌شود كه از دو هتل ديگر كه هم‌اكنون كاروان‌هاي ديگري مستقر هستند غفلت كند كه اين امر مي‌طلبد افرادي در هتل مستقر باشند تا به امر اسكان زائران و كيفيت تغذيه آنان بهتر نظارت كنند.