معاون جذب و پشتیبانی ستاد بازسازی عتبات‌ عالیات در استان تهران گفت: ساخت صحن مبارک حضرت زهرا (س) در حرم امیرالمؤمنان علی(ع) با ۲۲۰ هزار مترمربع، پیشرفت ۶۰ درصدی دارد.


مسعود اسماعیل‌بیگی : تاکنون ۶۰ درصد این پروژه انجام شده و مرحله باقیمانده شامل نازک‏کاری و توکاری شبستان ۱۰۰ متری با معماری اصیل ایرانی است.

معاون جذب و پشتیبانی ستاد بازسازی عتبات‌ عالیات در استان تهران ادامه داد: کشورهای زیادی در مزایده طراحی صحن حضرت زهرا (س) شرکت کرده بودند که طرح جمهوری اسلامی از سوی دانشکده معماری دانشگاه شهید بهشتی برنده این مزایده شد.

وی این توفیق را فرصت بزرگی برای کشور خواند و اظهار کرد: این طرح با معماری اصیل ایرانی و اسلامی ساخته خواهد شد و نمایانگر هنر ایرانی در کنار اعتقادات عمیق دینی و مذهبی و علاقه مردم ایران به اهل بیت (ع) خواهد بود.

معاون جذب و پشتیبانی ستاد بازسازی عتبات‌ عالیات در استان تهران، وسعت این بنای عظیم را ۲۲۰ هزار متر مربع خواند و افزود: تنها شبستان و محل استراحت زائران که دارای امکانات گرمایشی و سرمایشی است، ۱۰۰ هزار متر مربع وسعت دارد که باعث رفاه حال خیل عظیم زائران امام اول شیعیان خواهد شد.

اسماعیل‌بیگی با اشاره به فعالیت‏های انجام شده در زمینه شبستان طرح که در فاز اول این پروژه قرار دارد، اظهار کرد: کار شبستان که از حدود یک سال و نیم پیش آغاز شده، همچنان ادامه دارد و تاکنون به طور غیرقابل باوری حدود ۶۰ درصد پیشرفت داشته است.

وی مرحله باقیمانده شبستان صحن را نازک‌کاری و توکاری آن دانست و تصریح کرد: در این بخش، حساسیت خاصی به کار معماری اصیل ایرانی وجود دارد و این امر نیاز به هزینه‌ بیشتری است.

معاون جذب و پشتیبانی ستاد بازسازی عتبات‌ عالیات در استان تهران با بیان اینکه این طرح به طور منطقی چهار سال دیگر طول می‌کشد، افزود: با این وجود، دوستان ما در این مجموعه تلاش می‌کنند که تا دو سال دیگر کار را به پایان برسانند.