ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی - نهضت كربلا حيات ابدي اهل بص

استاد دانشگاه و كارشناس معارف اسلامي تاكيد كرد: نهضت حضرت امام حسين (ع) در روز عاشورا معيار حيات با سعادت براي اهل بصيرت و هلاكت تاريخي و ابدي براي اهل باطل و منحرفان و دنيا پرستان است و نمي توان با روش علمي صرف به بررسي آن پرداخت و چيزي به ارمغان آورد.

به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی، حشمت الله قنبري در برنامه گفتگوي ويژه خبري  شبكه دو سيما افزود:‌ كربلا تماميت رسالت انبياء و سيره عترت طاهره است كه در اوج شفافيت و رضايت و ايمان به وقوع پيوست و تماميت جبهه كفر را براي هميشه رسوا ساخت و درس ها و آموزه هاي كربلا براي هميشه تاريخ و همه انسان ها و جوامع جرياني پايان ناپذير است.
وي گفت:‌ براي تبيين حادثه كربلا بايد همه ابعاد آن را به صورت جامع بررسي و ارزيابي و تحليل كنيم تا به درس هاي آن پي ببريم.
قنبري افزود:‌ اخلاص اولين شرط ورود در اين عرصه است و صرفا با نگاه علمي و بررسي تاريخي نمي توان آن را ارزيابي كرد بنابراين بايد با شناخت قرآن رسالت انبياء و سيره عترت طاهره وارد عرصه كربلا شد و با ايمان و اخلاص آن را بررسي كرد كه در آن صورت مي توان به گوشه هايي از شاهكار هنر انساني در تمام هستي را نگريست كه در روز عاشورا در كربلا مستقر شد اما چون به غيب متصل بود همچنان اين نهضت پاينده است.
اين استاد دانشگاه گفت:‌ نمي توان با روش علمي صرف به بررسي آن پرداخت و چيزي به ارمغان آورد.
قنبري افزود:‌ انحراف خواص در ايجاد حادثه كربلا بسيار نقش موثري داشت و كساني كه يك عمر قيافه روشنفكري و تفكر مدرني و رويكردهاي ريانكارانه داشتند در حادثه كربلا رسوا شدند.
وي تصريح كرد:‌ تمام رفتار و حركات و گفتار حضرت سيدالشهدا (ع) در جريان كربلا و آرايش كاروان،‌مسيرهاي حركت وگفتارها و گفتمان هاي آن حضرت با دوستان و ديگران مبناي الهي و غيبي داشت و تماميت انسانيت را به ما مي آموزد.
اين كارشناس معارف اسلامي تصريح كرد: خيلي از خواص كه ادعاي روشنفكري و تفكر مدرن داشتند در حادثه كربلا عقب ماندند و نمره منفي گرفتند.
قنبري افزود:‌ برخي مي گفتند كه حضرت زينب ناموس خاندان پيامبر است و نبايد به كربلا برود در حاليكه آنها در برابر اين حرف خود هم جرات نكردند از ناموس پيامبر دفاع كنند.
وي گفت: همچنين مگر حضرت زهرا (س) در منزل نبودند كه آن جسارت را به آن حضرت كردند و اينها همان روشنفكراني هستند بودند كه ادعاي غيرت مي كردند در حاليكه فقط ادعا و حرف بود و حضور حضرت زينب (س) در كربلا از يك طرف بي غيرتي همه اين مدعيان روشنفكري و تفكر مدرن را ثابت كرد.
قنبري افزود: كساني كه قضاوت هاي نادرست و انحرافي در برابر حادثه كربلا دارند آنها معني واقعي و درست هلاكت و حيات را نفهميدند.
وي گفت: درس بزرگ كربلا اين است كه دنيا ارزش ذلت و وابستگي را ندارد و امروز هم ما بايد به اين نهضت افتخار كنيم و از آن درس و رهنمودبگيريم و همه مطمئن باشند كه دشمنان اين نظام هرگز خيري را براي ملت و نظام ما نخواهند خواست و البته بايد مذاكرات ما با آنها ادامه داشته باشد تا منطق و استدلال و عقلانيت خود را به آنها بقبولانيم و هويت خود را هم به آنها نشان دهيم كه برگرفته از نهضت عاشوراي حسيني و همان هيهات منا الذله است و اگر اين هويت را به دشمنان به خوبي نشان دهيم آنها هرگز جرات تحميل ذلت را بر ما نخواهند داشت.
اين استاد دانشگاه افزود:‌ حضرت امام حسين (ع) هرگز با دشمنان خود به دنبال مصالحه و معامله نبود بلكه آن حضرت از باب انذار با آنها گفتگو مي كرد تا هويت واقعي آنها را نشان دهد و آنها را در پايان به سعادت دعوت مي كرد كه جبهه كفر و نمونه شاخص آنها عمربن سعد نتوانست اين سعادت را پيدا كند.
قنبري گفت: امروز هم به رهنمودهاي عاشوراي حسيني نيازمنديم كه بدانيم ذلت ووابستگي هيچ ارزشي ندارد و بايد همه به پيوستگي ولايت و ملت عشق بورزيم و كساني هم كه دراين مسير نيستند بايد خود را اصلاح كنند.
اين كارشناس معارف اسلامي افزود:‌ حضرت امام حسين(ع) هرگز در برابر دشمنان كوتاه نيامد و امروز هم كساني كه در مقابل ولايت و امامت ايستاده اند همان رفتارهاي غيرانساني بني اميه را تكرار مي كنند.
قنبري گفت: مردم عراق در آن روز بينايي و بصيرت نداشتند و همان كساني كه براي مبارزه در كنار حضرت امام حسين(ع) خود را آماده مي كردند در نهايت در مقابل آن حضرت ايستادند و رسوا شدند و به هلاكت ابدي رسيدند.
وي افزود: اگر هويت جامعه خود را كه همان ترجمان هيهات منا الذله است حفظ كنيم دشمنان هرگز نخواهند توانست ذره اي ذلت به ما تحميل كنند.
قنبري گفت: حضرت امام حسين (ع) با تمام هستي و موجوديت خود در برابر جبهه كفر ايستاد و در روز عاشورا خداوند متعال مشتري و خريدار جان انسان هاي مومن شد و به دليل اتصال به غيب الهي اين نهضت در همه زمان ها و مكان ها به حيات خود ادامه مي دهد.
اين استاد دانشگاه افزود: امروز هم بايد به خوبي جبهه باطل را بشناسيم و به اهداف و نيات آنها آگاه شويم و البته دشمنان مي خواهند كه حادثه كربلا را بد بفهمند و بد معرفي كنند اما كساني كه خود را اهل ايمان و اسلام مي دانند و دچار غفلت و يا ناآگاهي هستند بايد به بصيرت واقعي برسند و در تفسير و تبيين خود از نهضت عاشورا دچار انحراف نشوند.
قنبري در ادامه گفت: مرحوم آيت الله مهدوي كني از انسان هاي صاحب بصيرتي بود كه در اين روزها به برخي ويژگي هاي وي اشاره شد.
وي افزود:‌ آقاي مهدوي كني همواره اعتقاد داشت كه عزت را خدا مي دهد و لذا در هر پست و مقامي كه بود آن مكان و آن سمت و مقام زينت و بركت پيدا مي كرد از نخست وزيري و مجلس و مجلس خبرگان.
اين كارشناس معارف اسلامي تصريح كرد: كربلا جامعيتي دارد كه عرصه حضور همه پاكان و صالحان است و كساني در اين عرصه وارد مي شوند كه اخلاص عمل و توانمندي اعتقادي و بصيرت دارند اما كساني كه اين ويژگي ها را نداشته باشند رسوا خواهند شد.
قنبري گفت: عزاداري حضرت ابا عبدالله الحسين (ع) از شعائر الهي است و از همه عزاداران مي خواهم از همان لحظه اول و روزهاي اول با شكوه هرچه بيشتر در مراسم عزاداري حاضر شوند آداب عزاداري را رعايت كنند و تلاش همه ما اين باشد كه رضايت حضرت سيدالشهدا (ع) را جلب كنيم و رفتار و حركات ما بايد منطبق بر آموزه هاي اين نهضت عظيم كربلا باشد و از برخي مداحان و عزاداران هم خواهش مي كنيم كلمه مبارك "حسين" را به صورت كامل بيان كنند.


منبع: پايگاه اطلاع رساني حج