ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی - ایران و عراق به سبب قدمت دیر

به گزارش خبرگزاری عتبات، نشست علمی روابط حسن همجواری جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق راس ساعت 14 روز دوشنبه با حضور علی اکبر ولایتی رییس مرکز تحقیقات استراتژیک، جمشید ممتاز استاد حقوق بین الملل، علیرضا عنایتی مدیر کل خلیج فارس وزارت امور خارجه، محمد صادق کریمی کارشناس م

علی اکبر ولایتی در این نشست با بیان اینکه حکومت بعث عراق یک زائده نامبارک برای مردم این سرزمین بود اظهار کرد: میان دو ملت ایران و عراق بیش از هر دو ملت دیگری در جهان مشترکات فرهنگی وجود دارد.
وی با بیان اینکه بسیاری از ایرانیان به دلیل وجود عتبات عالیات در چند شهر عراق تاکنون به این سرزمین رفته و درآن مجاور شدند بیان کرد: آن روز که حکومت بعث عراق بر مردم فشار می آورد پناهگاه انها ایران اسلامی بود.
ولایتی با اشاره به اینکه کسانی که امروز در عراق حکومت می کنند از دوستان دیرین ایرانیان هستند اظهار کرد: تشییع مهمترین عامل اشتراک مردم ایران و عراق بوده و همانطور که میدانید حوزه علمیه نجف توسط مرحوم شیخ طوسی که اصالتا یک ایرانی بود پایه گذاری شده است.
وی در بخش دیگری از صحبتهای خود با بین اینکه امروز کشور عراق در کنار ایران، سوریه و لبنان به زنجیره مقاومت پیوسته عنوان کرد: کسانی که در سوریه دست به اختلاف افکنی و جنایات زدند حال آمده اند در عراق و میان مناطق شیعه نشین این کشور عملیات انتحاری انجام می دهند.
ولایتی با بیان اینکه بسیاری از کشورها را به سبب نفوذ استعمار در انها نمی توان یک ملت تلقی کرد گفت: ایران و عراق به سبب قدمت دیرینه تاریخی به معنای واقعی یک ملت محسوب می شوند.
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به این نکته که  نشست امروز در خصوص چگونگی پایدار شدن روابط حسن همجواری بر اساس طبیعت دو ملت ایران و عراق است خاطر نشان کرد: ما اگر بخواهیم سیاست خارجی مان را تقویت کنیم باید گام اول در ایجاد رابطه با کشورهای همسایه باشد.
وی در پایان زمین، نفت، آب و افتاب را از جمله ویژگی های مهم سرزمین عراق دانست و یاداور شد: همبستگی روزافزون ایران و عراق می تواند مجموعه متحد را در منطقه ایجاد کند که هیچ قدرت دیگری توان برهم زدن این اتحاد را نداشته باشد.