ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی - صندوقهای مضجع مطهر امامین ج

رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان خراسان رضوی: کار ساخت دو صندوقچه مضجع مطهر امام موسی کاظم(ع) و امام جواد(ع) در مشهد خاتمه یافت.


به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی، دهنوی در این خصوص اظهار داشت: کار ساخت این صندوقها که طراحی آن توسط اساتید خاتم کار شیرازی انجام شده ، پس از نصب قطعات منبت و خاتم و پرداخت به پایان رسید.
وی افزود:  در طراحی صندوق مرقد مطهر امام موسی کاظم(ع) از گره و خاتم 14 ، 7 ،5 و 6 و در طراحی صندوق قبر مطهر امام جواد (ع) از گره و خاتم 12 ، 9 ، 5 و 6 استفاده شده است.
رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان خراسان رضوی با اشاره به نقوش روی این دو صندوق عنوان کرد: فضاهای خاتم کاری و منبت هردو طرح به شکل 50 درصد خاتم درجه 1 اصیل شیراز، 25 درصد خاتم گره 5- 14 و 25 درصد منبت کاری بر روی چوب تقسیم شده است.
وی خاتم کاری این صندوق ها را که تلفیقی از خاتم برنج، چوب و استخوان شتر است، کم نظیر خواند وگفت: جنس این صندوق ها از ساج با ماندگاری دست کم 500 است و در ساخت آنها از 38 میلیون قطعه سیم، چوب و استخوان استفاده شده و 45 متر خاتم کاری روی آن اجرا شده است.
دهنوی با بیان اینکه خطوط قرآنی نقش بسته بر اطراف این صندوق ها در 2 مرحله توسط کارشناسان بازبینی و بررسی شده است یادآور شد: این صندوقها در کارگاه خاتم کاری امامزاده سید محمد، گنبد خشتی در جوار حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) تهیه شده است و به زودی رونمایی می شود.