کمتر انسانی پیدا می شود که در مقابل محبت پاسخی نا مناسب بدهد و به اصطلاح خوبی را بدی پاسخ دهد.


از سوی دیگر آنچه در بین انسان ها مطرح است اینکه گذشت و فداکاری و محبت حد و اندازه ای دارد و هر فردی حد و حدودی برای کمک به دیگران و یا اصلاح امور آنان قائل است مگر اینکه افرادی که می خواهد به آنان یاری کند جزء بستگان درجه یک وی باشند و یا خود را مدیون آنان بداند.

می خواهم یک راست بروم سر اصل مطلب و از بزرگترین فداکاری و جانفشانی تاریخ برایتان بگویم، هرچند می دانم که بهتر از من می دانید، از جمعی که برای زنده نگه داشتن نام اسلام فصلی را در تاریخ آفریدند به نام "محرم".

امام حسین (ع)، اصحاب و یاران حضرت برای برافراشته ماندن بیرق اسلام ناب محمدی (ص) جان خود را کف دست گذاشتند و بدون توجه به سن و جنسیت و... تمام قد در مقابل اصل کفر و نفاق ایستادند.

نمایان کردن جلوه ای از "امر به معروف و نهی از منکر" که پس از 1400 سال نه تنها در ایام محرم و صفر که در تمام طول سال جهان را متحول می کند.

"محرم" انسان را "محرم" می کند به آنچه تا قبل آن انسان خاکی از فیوضاتش بی بهره بوده، چشم دل باز می شود و گره ها را باز می کند.

پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، پیروزی در دفاع مقدس و نقش بر آب کردن توطئه های مکرر دشمنان اسلام، همه و همه به برکت محرم امام حسین (ع) انجام شد و قطعاً معمار بزرگ انقلاب با علم به این موضوع فرمودند:

"محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است".

دشمن همواره سعی کرده تا این برگ برنده و افتخار بزرگ را مصادره به مطلوب نماید ولی حرمت خون سیدالشهداء (ع) و اصحاب و یارانش از این میراث بزرگ و تاثیر گذار شیعه پاسداری کرده است.

1400 سال از واقعه کربلا می گذرد ولی هنوز این جریان عظیم که از چشمه ای زلال سرچشمه گرفته در حال آبیاری کردن درخت تنومند اسلام عزیز است، همانطور که مقام معظم رهبری می فرمایند:

"نهضت حسینی با شهادت جان گرفت و نهضت عظیم کربلای خونین ملت ایران تداوم همان راه است".

بدون شک درک ایام "محرم و صفر" توفیقی می خواهد که باید لیاقت آن را از خداوند و به واسطه محبت اهل بیت (ع) و بخصوص امام حسین (ع) همواره طلب کنیم.

محرم سراسر درس است و باید برای حضور در این کلاس که معلمانش از بهترین معلمان تاریخ بشریتند و درس آزادی و آزادگری را زمزمه می کنند آماده بود و از قبل برنامه ریزی کرد.

قبولی در کلاس عاشورا تضمین کننده عاقبت به خیری دنیا و آخرت است، پس باید همه تلاش را برای کسب نمره عالی در این راه به کار برد.

انشاءا...

ماهان صفایی ثانی