ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی - اقدامات جدید ستاد توسعه و بازسازی عتبات در حرم امامین عسکریین (ع)
ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی
اقدامات جدید ستاد توسعه و بازسازی عتبات در حرم امامین عسکریین (ع)

تاریخ : شنبه، 23 مهر ماه، 1401   موضوع :

رئیس ستاد توسعه و بازسازی عتبات سامرا ضمن تشریح برنامه‌های این ستاد برای بازسازی و توسعه حرم امامین عسکریین (ع) گفت: با توجه به اینکه مضیف این حرم بدون فیش برای همه زائران باز است، در حال ساخت زیرساخت‌های تأمین نیاز‌های این بخش هستیم.

به گزارش روابط عمومی ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی، عباس رضائی‌نسب، رئیس ستاد بازسازی و توسعه عتبات سامرا و بلد با اشاره به حضور گسترده مردم عراق در مراسم سالروز شهادت امام حسن عسکری(ع)، گفت: مردم عراق بر اساس سنتی همه ساله از چند روز قبل از شهادت امام حسن عسکری(ع) به سمت سامرا پیاده‌روی می‌کنند که این مراسم را اربعین سامرا می‌نامند.

وی ادامه داد: امسال در این مراسم حدود ۱۰ میلیون زائر وارد سامرا شدند و با توجه به این حجم گسترده از جمعیت، همه طرح‌های توسعه‌ای حرم به غیر از طرح مقاوم‌سازی حرم، برای چند روز تعطیل شد و همه خادمان ستاد توسعه و بازسازی به خدمت‌رسانی برای زائران پرداختند.

رضائی‌نسب در خصوص پروژه‌های ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات در سامرا، گفت: بزرگ‌ترین کاری که برای طرح توسعه حرم سامرا داریم، طرح جامع حرم است که از مدت‌ها پیش شروع شده است. تاکنون سه گزینه در این خصوص به تولیت حرم ارائه شده که یکی از طرح‌ها که توسط ایرانی‌ها طراحی شده مورد پذیرش تولیت حرم قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه طرح جامع توسعه حرم امامین عسکریین(ع) هنوز به مرحله اجرا نرسیده است، گفت: اجرای این طرح نیاز به توافق‌های کلی با بخش‌های مختلف مسئول در شهر سامرا دارد. از زمان امام حسن عسکری(ع) تاکنون همچنان این منطقه نظامی است و به همین دلیل نیاز به هماهنگی‌های زیادی برای توسعه حرم وجود دارد که تولیت حرم در حال انجام این توافق‌هاست و ما به موازات این تلاش‌ها، طرح جامع توسعه را انجام می‌دهیم و امیدواریم طی یک سال آینده فاز اجرایی طرح‌ها آغاز شود.

 

 

 

 

 

 

جمعه/ مضیف همیشه باز حرم امامین عسکریین (ع) برای زائران

رضائی‌نسب اضافه کرد: در کنار این طرح، طرح‌های خدماتی از جمله ساخت درمانگاه، سرویس‌های بهداشتی متحرک (به دلیل محدود بودن فضا که در هنگام شلوغی فضای تردد محدود نشود)، سنگ‌کاری در قسمت شمالی حرم که طی ماه آینده قابل بهره‌برداری است، ساخت مرکز پژوهشی و ترمیمی میراث فرهنگی حرم و ... در دست اجراست.

وی با اشاره به وجود زمینی ۹ هکتاری در کنار حرم، گفت: مراکز خدماتی و زیربنایی حرم برای ساخت در این زمین از جمله تأمین آب و برق حرم، ساخت مرکز آموزش خدام حرم، مخازن حرم، تأمین آب بسته‌بندی لیوانی برای حرم، ایجاد یخ‌سازها برای زائران و خدام حرم و ... در حال طراحی است.

رئیس ستاد توسعه و بازسازی عتبات سامرا اضافه کرد: حرم امامین عسکرین(ع) تنها حرمی است که مضیف آن همیشه برای همگان باز است و هر زائری بدون فیش و کارت می‌تواند از مضیف حرم استفاده کند. تأمین مواد غذایی، طبخ غذا، احتیاجات آب شرب، خنک کردن مضیف با توجه به اینکه هفت ماه از سال اینجا هوا گرم است و ... از جمله خدمات زیربنایی است که قرار شده در این زمین ۹ هکتاری اجرا شود؛ فاز مطالعاتی این طرح‌ها در حال انجام است.

وی به حضور گسترده زائران ایرانی در اربعین امسال در حرم سامرا نیز اشاره کرد و گفت: از حدود سه و نیم میلیون ایرانی که به زیارت اربعین آمدند، ۷۵ درصد توانستند به زیارت امامین عسکریین(ع) بیایند.   

جمعه/ مضیف همیشه باز حرم امامین عسکریین (ع) برای زائران

پروژه‌های ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات در سامرا طرح جامع توسعه حرم امامین عسکریین در سامراء عباس رضائی نسب
منبع این مقاله : ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی

http://www.atabatkh.com/

آدرس این مقاله :
http://www.atabatkh.com/modules.php?name=News&file=article-seo&sid=2521