ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی - زمان پایان مرمت و بازسازی ایوان طلای حرم امام علی (ع)
ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی
زمان پایان مرمت و بازسازی ایوان طلای حرم امام علی (ع)

تاریخ : چهارشنبه، 11 آبان ماه، 1401   موضوع :

مدیر صنعتی هنری ستاد توسعه و بازسازی عتبات گفت: پیش بینی می‌شود عملیات مرمت و بازسازی ایوان نجف تا عید فطر ۱۴۰۳ به اتمام می‌رسد.

به گزارش روابط عمومی ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی ، محمد کریمی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: ایوان طلای حضرت علی (ع) در عصر نادر شاه همراه با گنبد طلا کاری شد و بعد از آن زمان دو مرتبه مورد مرمت قرار گرفت تا این سال اخیر که توسط ستاد توسعه و بازسازی عتبات اقدام به مرمت ایوان و مجدداً نصب خشت‌های طلاکاری شده با همان حفظ آثار گذشته صورت گرفت. یعنی همان قطعات گذشته در کارگاه‌هایی که در صحن مطهر بود؛ بازسازی شد. اول طلا‌های روی خشت را جدا کردیم و سپس قطعات را مرمت و بازسازی کردیم و سپس اقدام به طلاکاری و نصب شد.
کریمی با اشاره به فازبندی اجرای این پروژه ادامه داد: اگر ایوان حرم علوی را به سه بخش تقسیم کنیم، قسمت جنوبی شامل مناره و گلدسته و ایوان جنوبی می‌شود که در عید غدیر چندسال پیش مرمت آن تمام شد.بخش دوم ایوان شمالی و گلدسته شمالی با تأخیر زیاد به دلیل شیوع کرونا سال گذشته افتتاح شد.بخش سوم پروژه یعنی قسمت میانی و طاق ایوان که شامل مقرنس‌ها و کتیبه‌های خطی و مینا کاری شده و از آثار برجسته هنری است که جز تعهدات و طرح‌های بازسازی ما نبود، اما تولیت از ستاد درخواست داشت تا آن را مورد مرمت و بازسازی قرار دهیم.
مدیر صنعتی هنری افزود: این بخش میانی حدود ۳۲۰ متر مساحت دارد و بعد از عید فطر عملیات بازسازی آن آغاز شد و تجهیزاتی برای آن قرار داده شد و قطعات بیرونی ایوان جداسازی شد.
کریمی ادامه داد: بخش بیرونی و مرکزی ایوان تقریباً به اتمام رسیده و از بدنه جدا و طلا برداری شده و در حال مرمت است. در جداره ایوان شاهد خشت‌های حلبی هستیم که طاق را از بدنه بیرونی جدا کرده و داخل طاق، قوس مقرنس‌هایی است که باعث زیبایی ایوان می‌شود و زیر آن کتیبه‌هایی وجود دارد که از طلا و اشعاری مزین شده است.
وی تاکید کرد: این بخش غریب به ۶ هزار قطعه دارد که پیش بینی ما اتمام مرمت و بازسازی آن ظرف دو سال یعنی عید فطر ۱۴۰۳ با اضافه کردن شیفت‌های کاری مرمت است. 
مدیر صنعتی هنری ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات با تاکید بر حفظ امانت و هویت آثار گفت: ما باید به چند منظور امانت داری کنیم. قطعات خشت‌ها که در پشت آن‌ها اسامی بانیان قید شده و جز آثار هنری محسوب می‌شود را محفوظ نگه داریم. بعضی از خشت‌های ساده که امکان جایگزینی وجود داشت، اما چون پشت نویسی شده بود آن را حفظ کردیم مگر اینکه از بین رفته باشد و یا با اجازه تولیت آن را عوض می‌کنیم که این میزان کمتر از چهار درصد از قطعات ایوان بوده است.
وی بیان کرد: آسیب‌هایی در ظاهر بخش میانی دیده شده که در حال مرمت است. کتابت خط و قطعات شعری و فرم‌هایی که وجود دارد مجدداً مرمت و از نظر هنری قلم زنی و میزان شده است و آراستگی بیرونی آن محفوظ مانده است. بر اساس این خدمات انجام شده اگر آن‌ها را نو سازی می‌کردیم زمان ما برای اتمام پروژه کوتاه بود و با پیش بینی که انجام می‌دادیم کمتر از دو سال به. پایان می‌رسید، اما این مرمت و حفظ آثار زمان بیشتری را از ما می‌گیرد.

مرمت ایوان نجف مرمت خشت‌های ایوان نجف اشرف مرمت ایوان حرم امام علی مرمت ایوان طلای نجف محمد کریمی پروژه های صنعتی هنری صنعتی هنری
منبع این مقاله : ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی

http://www.atabatkh.com/

آدرس این مقاله :
http://www.atabatkh.com/modules.php?name=News&file=article-seo&sid=2524