ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی - از خادمان مواکب اربعین حسینی خراسان رضوی تقدیر شد

در همایشی با حضور جمعی از مسئولان، از خادمان مواکب اربعین حسینی تقدیر شد.


به گزارش روابط عمومی ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی، در ابتدای این مراسم که ظهر امروز پنجشنبه 24 آذرماه در مجتمع فرهنگی امام رضا (ع) مشهد برگزار شد،  مسئول ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات استان خراسان رضوی گفت: ما میراث دار تلاش افرادی هستیم که در سخت‌ترین شرایط، امنیت را برای ما برقرار کردند.

اکبر پارسا با ارائه گزارش اجمالی از فعالیت‌های صورت گرفته در ستاد اربعین استان برای مراسم اربعین حسینی خاطرنشان کرد: ۱۱۸ موکب در استان خراسان رضوی ساماندهی شد که از جمع این تعداد، ۱۱۶ موکب به ارائه خدمات پرداختند. این موکب‌ها حداقل ۱۵ روز قبل از اربعین در عراق مستقر شدند و تا یک هفته بعد از اربعین هم به ارائه خدمات پرداختند.

پارسا افزود: توزیع بیش از ۶ میلیون و ۱۶۰ هزار وعده غذایی، ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار میان وعده، یک میلیون و ۹۰۰ هزار قرص نان و اسکان بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار زائر شب خواب از جمله خدمات ارائه شده در این موکب‌ها بود. بیش از هزار چشمه سرویس بهداشتی و حمام جهت ارائه خدمات به زائران ایجاد شد. وی در ادامه گفت: ۳ موکب استان به ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به زائران پرداختند و علاوه بر این، ۶ موکب استان نیز در مرز‌های دوغارون، شلمچه و مهران، میزبان زائران بودند.

به گفته وی، هماهنگی‌های لازم میان دستگاه‌های اجرایی استان برای برگزاری مراسم اربعین حسینی نیز در بهترین و بالاترین سطح ممکن صورت گرفت و ۳۲ موکب استان هم پس از برگزاری مراسم اربعین و به صورت گمنام، در مسیر زائران پیاده حرم مطهر رضوی در دهه آخر صفر، مشغول خدمت رسانی به زائران بودند.

برپایی بیش از ۳ هزار موکب خدمت رسانی از سراسر کشور

 معاون فرهنگی و مشارکت‌های مردمی ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات کشور نیز در بخش دیگری از این مراسم گفت: بیش از ۳ هزار موکب در سراسر کشور در مراسم اربعین امسال به خدمت رسانی پرداختند.

یوسف افضلی با اشاره به حضور بی سابقه و اشتیاق مردم برای سفراربعین و پس از ۲ سال محدودیت به دلیل شیوع ویروس کرونا خاطرنشان کرد: امسال با ورود زودهنگام زائران و حتی پیش از استقرار موکب‌های اربعین در کشور عراق مواجه بودیم. ضمن آن که با گرمای شدید هوا نیز مواجه بودیم و البته به همین منظور، پیش از ایام اربعین، نسبت به تامین آب آشامیدنی لازم برای زائران اقدام کردیم.

افضلی افزود: ۴۰۰ موکب به صورت مشترک با موکب‌های عراقی به ارائه خدمات به زائران پرداختند.

وی خاطرنشان کرد: برای سال آینده تلاش می‌کنیم ضمن تقویت موکب‌های مشترک با موکب داران کشور عراق، مشکلات و موانعی موجود در سال‌های گذشته را برطرف کنیم.

خدمت به زائران توفیقی است که نصیب هر کس نمی‌شود

 معاون هماهنگی امور زائران استانداری خراسان رضوی و جانشین رئیس ستاد اربعین استان نیز در این مراسم گفت: خدمت به زائران توفیقی است که نصیب هر کس نمی‌شود.

حجت الاسلام حجت گنابادی نژاد  با تقدیر و حق شناسی از خادمان اربعین حسینی خاطرنشان کرد: فعالیت‌های سال جاری در اربعین حسینی با مراسم اربعین در سال‌های گذشته قابل مقایسه نبود.

معاون استاندار خراسان رضوی ابراز امیدواری کرد که برای برگزاری مراسم اربعین در سال‌های آینده، امکانات خروجی و نیروی انسانی متناسب و مورد نیاز در مرز‌ها فراهم شود و مشکلات تردد زائران برای عبور و مرور در مسیر استان‌ها تا مرز‌های خروجی برطرف شود.