ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی - ادغام مواکب ایرانی و عراقی، از اولویت‌های اربعین آتی

رئیس قرارگاه اربعین ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات گفت: ادغام مواکب ایرانی و عراقی و ایجاد شخصیت حقوقی برای موکب‌ها از اولویت‌های اربعین آتی است.


به گزارش روابط عمومی ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی، مجید نامجو در گردهمایی مدیران اجرایی مواکب اربعین حسینی استان کرمان اظهار داشت: در طول سال برای تبادل تجربه گردهمایی‌های مختلفی با حضور موکب‌داران استان‌های مختلف در سطح کشور برگزار کردیم تا ضمن رفع مشکلات سال‌های قبل، برای سال آتی برنامه‌ریزی مناسب داشته باشیم.
وی افزود: باید با نگاه به جلو برای سال ۱۴۰۲ سیاست‌گذاری کنیم و یکی از سیاست‌های ابلاغی ستاد اربعین این است که مواکب ایرانی و عراقی با هم ادغام شوند و برای این کار به توافق‌نامه نیاز داریم تا بتوانیم جای ثابتی هم به موکب‌ها اختصاص دهیم تا در طول سال بتوانند به تکمیل ساخت‌وساز‌های موکب بپردازند.
رئیس قرارگاه اربعین ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات افزود: یکی از موضوعات مهم، بحث ایجاد شخصیت حقوقی برای مواکب است تا درگیر مسائل مالیاتی نشوند و با دریافت شناسه حقوقی به‌‍راحتی کمک‌های مردمی را جمع‌آوری کنند.
وی در ادامه تشکیل شورای راهبردی موکب‌داران اربعین را مورد توجه قرار داد و گفت: این شورا با نمایندگانی از استان‌ها راه‌اندازی می‌شود، انتخابات در ۲۶ استان صورت گرفته است که با تشکیل شورای راهبردی، ضمن مشاوره تلاش می‌کنیم از ظرفیت موکب‌ها در حل مشکلات استفاده کنیم.
نامجو با اشاره به ماموریت‌های ستاد توسعه و بازسازی عتبات گفت: یکی از ماموریت‌های ما جمع‌آوری نذورات مردمی برای توسعه و بازسازی عتبات و ماموریت دیگر ما انجام پروژه‌های مشارکتی با عراق است.
وی در تشریح این ماموریت افزود: با تدبیر سردار شهید حاج قاسم سلیمانی این ستاد راه‌اندازی شد تا در حرم‌های مطهر کار‌های بزرگ انجام شود.
نامجو ساخت صحن عظیم حضرت زهرا سلام‌الله علی‌ها در نجف اشرف به وسعت ۲۳۰ هزار مترمربع را از جمله پروژه‌های صورت گرفته برشمرد که برای عملیاتی شدن آن باید زمین‌های اطراف حرم خریداری و تملک می‌شد که این کار توسط عراقی‌ها صورت گرفت.
وی در ادامه به تملک ۱۳۵ هزار مترمربع زمین اطراف حرم مطهر حسینی برای ساخت صحن حضرت زینب سلام‌الله‌علی‌ها به عنوان بخشی از طرح توسعه حرم اشاره کرد و گفت: تملک این زمین‌ها هم توسط طرف عراقی صورت گرفته که البته کار سختی است.
جانشین رئیس ستاد توسعه و بازسازی عتبات کشور بیان کرد: هزینه حمل‌ونقل مصالح مورد نیاز پروژه‌ها از ایران تامین می‌شوند و همچنین اسکان نیرو‌های ستاد عتبات با طرف عراقی است. اگر این مشارکت و همکاری عراقی‌ها نبود، پروژه‌ای هم در عتبات شکل نمی‌گرفت.
وی ماموریت دیگر ستاد را موضوع پیاده‌روی اربعین برشمرد و اظهار داشت: برای هرچه بهتر برگزاری این مراسم باید در طول سال برنامه‌ریزی کنیم تا تلاش‌ها به ثمر بنشیند.
نامجو از تشکیل شورای راهبردی موکب‌داران اربعین خبر داد و گفت: در حال پیگیری هستیم تا موکب‌های اربعین، هویت حقوقی و مردم‌نهاد پیدا کنند.
رئیس قرارگاه اربعین ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات در ادامه ضمن بررسی مشکلات اربعین سال‌جاری بیان کرد: امسال ۱۷ کمیته فعال به سرپرستی وزارت کشور و هفت قرارگاه در عراق به سرپرستی سفیر ایران فعال بودند و ما هم به عنوان ستاد توسعه، مسئول اسکان و تغذیه ستاد مرکزی اربعین بودیم که از طریق مواکب اقدام کردیم.
وی راه‌اندازی سامانه موکب‌داران برای شناخت ظرفیت‌ها و هماهنگی‌های لازم را ضروری برشمرد و گفت: این سامانه راه افتاده و می‌تواند در حل مشکلات موثر باشد.
نامجو حضور زائران قبل از استقرار موکب‌ها، عمل نکردن برخی از نهاد‌ها به تعهداتشان، عدم هماهنگی به‌هنگام دولت‌های ایران و عراق، عدم تناسب زیرساخت‌های دو کشور، تحرکات نیرو‌های مقتدی صدر قبل از اربعین، تبلیغات بدون حساب و کتاب برای حضور زائران و دیگر موارد از جمله مشکلاتی بود که در اربعین سال‌جاری با آن مواجه بودیم؛ بنابراین گزارش، در ابتدای این گردهمایی فرود بحرآسمانی جانشین ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات استان کرمان ضمن ارائه گزارشی از وضعیت موکب‌های استان کرمان گفت: امسال استان کرمان با ۵۶ موکب در خدمت زائران اربعین حسینی بود که از این تعداد شش موکب در مسیر مرز‌های داخلی و ۵۰ موکب در مسیر نجف به کربلا خدمت کردند. ضمن اینکه پنج موکب هم با موکب‌های عراقی ادغام شدند تا خدمات رسانی به زائران را دنبال کنند.
بحرآسمانی بیان کرد: امسال مواکب کرمان با حضور ۱۱۵۲ نفر خادم مرد و ۵۹۱ نفر خادم خانم، برای ۴۸ هزار و ۳۴۰ نفر زائر اسکان و برای ۲۴۵ هزار نفر پذیرایی شامل صبحانه، ناهار و شام تدارک دیدند.